Kasık Biti

Bilgi
Bit bulunduğu bölgede yoğun bir kaşıntı ve kızarıklık görülür. Özellikle kasıkta olan ve geceleri artan şiddetli kaşıntı tipiktir. Yara oluşması ve kızarıklık da görülebilir.
Sebep
Kasık biti (pedikulus pubis), genellikle kasık bölgesinde bulunan, kıl ve kıl köklerine yerleşen, vücuttan kan emerek beslenen ve yumurtalarını buraya bırakan altı bacaklı küçük bir bit türüdür. Kasık biti aynı zamanda koltuk altı kıllarında ve kaşlarda da bulunabilir.
Bakım
-
Tahlil
Öncelikle hastanın öyküsü dinlenerek, klinik değerlendirme yapılır. Kaşıntı olan bölgede derinin zedelenmesi olduğu izlenir. Tanı detaylı cilt muayenesi ile konur. Çoğu zaman bitlerin kasık bölgesinde büyüteç olmadan görülmeleri zordur, ancak yumurtaları kıl diplerinde küçük yumrular şeklinde (sirke) görülebilir.
Etken
Pedikulus pubis adı verilen bir parazit etkendir.
Tedavi
Tedavide hasta gibi hastanın yakın çevresinde olan kişilerde tedavi edilmelidir. Tedavi için farklı solüsyonlar kullanılabilir. Tanı ve tedavi için Dermatoloji uzmanına danışılmalıdır.
Risk
Kasık bitinin bulaşması cinsel ilişkiyle olabilir. Yine kasık biti olan kişilerin kullandığı çarşaf, havlu, giysi, battaniye gibi eşyaları kullanmayla bulaşabilir. Ailede anne babada kasık biti olursa, çocukların aynı yatakta yatması da bulaşmayı sağlar. Sıcak ortamlar, nemli yerler bitin bulaşmasını kolaylaştırır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı