Bilgi
Erkeklerde, genellikle şüpheli bir cinsel ilişkiden yaklaşık 7-10 gün sonra, penis ucunda kaşınma ve daha sonra yeşilimsi bir akıntı şeklinde başlar. İç çamaşırında noktalar şeklinde akıntılar olur. Kadınlarda fark edilmesi daha zordur.
Sebep
Bel soğukluğu cinsel yolla bulaşan hastalıkların içinde en sık görülenidir. Gonore olarak da bilinmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, idrar tetkiki ve idrar kültürü
Etken
Hastalığa neden olan mikroorganizma, Neisseria gonore adı verilen bir bakteridir. Bu bakteri, erkeklerde üretrayı (dış idrar borusu), kadınlarda ise rahim ağzı, rahim ve yumurtalık tüplerini tutar. Hem erkek hem de kadınlarda, bazen rektum (makat), boğaz, eklemler ve gözleri de tutabilir. Tipik belirtileri; eklem ağrısı, idrar yaparken yanma, penisden veya vajinadan akıntı ve deri döküntüleridir.
Tedavi
Gonore enfeksiyonunda penisilin grubu antibiyotiklerin ağızdan 7-14 gün boyunca kullanılması ile tedavi sağlanır. Yanıt alınamazsa tedaviye tetrasiklin eklenebilir. Mutlaka eşler birlikte tedavi edilmelidir.
Risk
Bel soğukluğu cinsel yolla bulaşan bir hastalık olup, genel olarak çok eşli bireylerde görülmektedir. Prezervatif koruma sağlar. Çok eşlilik dışında homoseksüel ilişki de hastalık riskini artırmaktadır. Eğer tedavi edilmezse, erkeklerde üretra darlığı, testis iltihabı ve kısırlığa yol açabilir. Bayanlarda da yumurtalık tüplerinde tıkanıklık ve kısırlıkla sonuçlanabilen pelvik iltihabi hastalığa neden olabilir.

Hastalık Sorgulama Programı