Gonore


Bilgi

Erkeklerde, genellikle şüpheli bir cinsel ilişkiden yaklaşık 7-10 gün sonra, penis ucunda kaşınma ve daha sonra yeşilimsi bir akıntı şeklinde başlar. İç çamaşırında noktalar şeklinde akıntılar olur. Kadınlarda fark edilmesi daha zordur.

Sebep

Bel soğukluğu cinsel yolla bulaşan hastalıkların içinde en sık görülenidir. Gonore olarak da bilinmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, idrar tetkiki ve idrar kültürü

Etken

Hastalığa neden olan mikroorganizma, Neisseria gonore adı verilen bir bakteridir. Bu bakteri, erkeklerde üretrayı (dış idrar borusu), kadınlarda ise rahim ağzı, rahim ve yumurtalık tüplerini tutar. Hem erkek hem de kadınlarda, bazen rektum (makat), boğaz, eklemler ve gözleri de tutabilir. Tipik belirtileri; eklem ağrısı, idrar yaparken yanma, penisden veya vajinadan akıntı ve deri döküntüleridir.

Tedavi

Gonore enfeksiyonunda penisilin grubu antibiyotiklerin ağızdan 7-14 gün boyunca kullanılması ile tedavi sağlanır. Yanıt alınamazsa tedaviye tetrasiklin eklenebilir. Mutlaka eşler birlikte tedavi edilmelidir.

Risk

Bel soğukluğu cinsel yolla bulaşan bir hastalık olup, genel olarak çok eşli bireylerde görülmektedir. Prezervatif koruma sağlar. Çok eşlilik dışında homoseksüel ilişki de hastalık riskini artırmaktadır. Eğer tedavi edilmezse, erkeklerde üretra darlığı, testis iltihabı ve kısırlığa yol açabilir. Bayanlarda da yumurtalık tüplerinde tıkanıklık ve kısırlıkla sonuçlanabilen pelvik iltihabi hastalığa neden olabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı