Menoraji


Bilgi

Adet kanamasını kontrol etmek için çift katlı pedler kullanmak zorunda kalınması ve geceleyin ped değiştirme ihtiyacı hissetme, bir hafta veya daha uzun süren kanamalar, yoğun adet kanaması nedeniyle günlük yaşam faaliyetlerinin kısıtlanması, yorgunluk, bitkinlik veya nefes darlığı gibi belirtiler görülebilir.

Sebep

Kişiyi günlük işlerden alıkoyacak derecede fazla ve uzun geçen adet kanamalarına menoraji denir. Kısaca şiddetli adet kanaması olarak tanımlanabilir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, pelvik (jinekolojik) muayene, kan tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri (ultrason gibi) ile tanı konulabilmektedir.

Etken

Menoraji genellikle yumurtlama olmadan adet döngüsünün meydana gelmesine yol açan bir hormonal dengesizlikten kaynaklanmaktadır. Hormonal dengesizlikler, rahim miyomları, endometriyozis denilen hastalık, rahim içi araçlar, rahim, yumurtalık ya da rahim ağzı kanserleri, bazı ilaçlar ve kanam bozukluklarına bağlı hemoraji görünmektedir. Ancak bazı durumlarda şiddetli adet kanamasının nedeni bilinmemektedir. Aşırı adet gören kadınların %40-60’ında altta yatan bir neden yoktur.

Tedavi

Aşırı adet kanaması tedavisinde öncelikle altta yatan ciddi bir nedeni düşündüren belirti veya bulgu yoksa ilaç tedavisi başlanır. Aşırı adet görmede ameliyatla tedavi, progesteron iğneleri, progesteron hapları, doğum kontrol hapları, traneksamik asit, hormonlu spiraller diğer tedavi seçenekleridir.

Risk

Yeni adet görmeye başlayan ergen kızlar ve menopoza yaklaşan yaşlı kadınlarda (40-50 yaş arası kadınlar) hormonal değişikliklerin görülme riski ve hemoraji riski yüksektir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı