Bilgi
Adet kanamasını kontrol etmek için çift katlı pedler kullanmak zorunda kalınması ve geceleyin ped değiştirme ihtiyacı hissetme, bir hafta veya daha uzun süren kanamalar, yoğun adet kanaması nedeniyle günlük yaşam faaliyetlerinin kısıtlanması, yorgunluk, bitkinlik veya nefes darlığı gibi belirtiler görülebilir.
Sebep
Kişiyi günlük işlerden alıkoyacak derecede fazla ve uzun geçen adet kanamalarına menoraji denir. Kısaca şiddetli adet kanaması olarak tanımlanabilir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, pelvik (jinekolojik) muayene, kan tetkikleri ve görüntüleme yöntemleri (ultrason gibi) ile tanı konulabilmektedir.
Etken
Menoraji genellikle yumurtlama olmadan adet döngüsünün meydana gelmesine yol açan bir hormonal dengesizlikten kaynaklanmaktadır. Hormonal dengesizlikler, rahim miyomları, endometriyozis denilen hastalık, rahim içi araçlar, rahim, yumurtalık ya da rahim ağzı kanserleri, bazı ilaçlar ve kanam bozukluklarına bağlı hemoraji görünmektedir. Ancak bazı durumlarda şiddetli adet kanamasının nedeni bilinmemektedir. Aşırı adet gören kadınların %40-60’ında altta yatan bir neden yoktur.
Tedavi
Aşırı adet kanaması tedavisinde öncelikle altta yatan ciddi bir nedeni düşündüren belirti veya bulgu yoksa ilaç tedavisi başlanır. Aşırı adet görmede ameliyatla tedavi, progesteron iğneleri, progesteron hapları, doğum kontrol hapları, traneksamik asit, hormonlu spiraller diğer tedavi seçenekleridir.
Risk
Yeni adet görmeye başlayan ergen kızlar ve menopoza yaklaşan yaşlı kadınlarda (40-50 yaş arası kadınlar) hormonal değişikliklerin görülme riski ve hemoraji riski yüksektir.

Hastalık Sorgulama Programı