Bilgi
Tipik belirtiler; karın alt bölgesinde ağrı, vajinadan kan gelmesi, adet kanamasının aşırı miktarda olması, cinsel ilişki sonrası vajinadan kan gelmesi ve adetten kesilmiş bayanda vajinadan kan gelmesidir.
Sebep
Rahmin (uterus) içini döşeyen örtü olan ve endometriyum olarak bilinen rahim iç zarının kanserine endometriyum kanseri veya rahim kanseri denir. Rahim; serviks (rahim ağzı) ve gövde olmak üzere iki kısımdan oluşur. Gövdenin iç kısmını endometriyum dokusu örter. Endometriyumun belirli aralıklarla dökülmesi sonucu adet kanaması meydana gelir. Bu dökülme menapoza kadar devam eder. Rahim kanseri kadın üreme sisteminin en sık görülen kanseridir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, jinekolojik muayene, kan tetkikleri, ultrasonografi, BT.
Etken
Endometriyum kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak çoğu endometriyum kanseri hormon bağımlıdır, yani gelişimi için hormonun olması gerekir. Bu yüzden, kadınlardaki hormon düzensizliği bir neden olabilir.
Tedavi
Endometriyum kanserinin cerrahi tedavisinde; rahim (uterus), yumurtalıklar (overler) ve yumurtalık tüpleri çıkarılır. Gerekirse kemoterapi veya radyoterapi planı yapılır. Tanı ve tedaviyi jinekolojik onkoloji konusunda uzmanlaşmış olan kadın hastalıkları ve doğum doktorları, tıbbi onkoloji ve radyasyon onkolojisi doktorları yönetmelidir.
Risk
En sık orta ve ileri yaştaki kadınlarda görülür. Erken yaşta başlayan adet, hiç hamile kalmamak, erken gebelik, polikistik over sendromu, menepoz sonrası dönemde progesteron almadan tek başına östrojen hormonu kullanmak, meme kanseri için bazı hormon tedavileri (tamoksifen) kullanmak, gecikmiş menapoz, infertilite (kısırlık), obezite (şişmanlık) ve östrojen hormonu fazlalığı endometriyum kanseri için bilinen risk faktörleridir.

Hastalık Sorgulama Programı