Endometriyal Kanser


Bilgi

Tipik belirtiler; karın alt bölgesinde ağrı, vajinadan kan gelmesi, adet kanamasının aşırı miktarda olması, cinsel ilişki sonrası vajinadan kan gelmesi ve adetten kesilmiş bayanda vajinadan kan gelmesidir.

Sebep

Rahmin (uterus) içini döşeyen örtü olan ve endometriyum olarak bilinen rahim iç zarının kanserine endometriyum kanseri veya rahim kanseri denir. Rahim; serviks (rahim ağzı) ve gövde olmak üzere iki kısımdan oluşur. Gövdenin iç kısmını endometriyum dokusu örter. Endometriyumun belirli aralıklarla dökülmesi sonucu adet kanaması meydana gelir. Bu dökülme menapoza kadar devam eder. Rahim kanseri kadın üreme sisteminin en sık görülen kanseridir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, jinekolojik muayene, kan tetkikleri, ultrasonografi, BT.

Etken

Endometriyum kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak çoğu endometriyum kanseri hormon bağımlıdır, yani gelişimi için hormonun olması gerekir. Bu yüzden, kadınlardaki hormon düzensizliği bir neden olabilir.

Tedavi

Endometriyum kanserinin cerrahi tedavisinde; rahim (uterus), yumurtalıklar (overler) ve yumurtalık tüpleri çıkarılır. Gerekirse kemoterapi veya radyoterapi planı yapılır. Tanı ve tedaviyi jinekolojik onkoloji konusunda uzmanlaşmış olan kadın hastalıkları ve doğum doktorları, tıbbi onkoloji ve radyasyon onkolojisi doktorları yönetmelidir.

Risk

En sık orta ve ileri yaştaki kadınlarda görülür. Erken yaşta başlayan adet, hiç hamile kalmamak, erken gebelik, polikistik over sendromu, menepoz sonrası dönemde progesteron almadan tek başına östrojen hormonu kullanmak, meme kanseri için bazı hormon tedavileri (tamoksifen) kullanmak, gecikmiş menapoz, infertilite (kısırlık), obezite (şişmanlık) ve östrojen hormonu fazlalığı endometriyum kanseri için bilinen risk faktörleridir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı