Bilgi
Dış gebelik bir süre sonra patlayabilir ve karın içine kanamaya neden olabilir. Bu durum acil tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilir. Göğüslerde şişlik, mide bulantısı, kusma, adet gecikmesi gibi hamilelik belirtilerinin yanı sıra anormal kanamalar ve karın ağrıları da dış gebeliğin belirtileri arasındadır.
Sebep
Ektopik gebelik, gebeliğin rahim (uterus) dışında bir yerde oluşması durumudur ki; genellikle yumurta kanalında meydana gelmektedir. Halk arasında dış gebelik olarak adlandırılmaktadır.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, beta-hCG, ultrason, tanısal amaşlı küretaj (D&C).
Etken
Normal gebelikte, yumurta tüpte döllenir, buradan rahme yolculuk eder ve rahim içinde gelişimini sürdürür. Dış gebelikte ise, döllenmiş yumurtanın (embriyonun) rahme yolculuğu tüplerdeki tıkanıklık benzeri nedenlerle engellenir. Dış gebelik genel olarak fallop tüplerinin iltihaplanması, zarar görmesi ya da şeklinin bozulması nedeniyle görülür.
Tedavi
Eğer tüp hasar görmeden ve iç kanama meydana gelmeden tanı konulmuşsa ve erken dönemde ise hasta ameliyat edilmeden ilaç tedavisi denenebilir. İlaç tedavisi dışında, son yıllarda vajinal yoldan dış gebelik materyalinin aspirasyonu veya gebelik ile de tedavi mümkün olabilmektedir. Hastada iç kanama başlamışsa durum acildir ve acil olarak ameliyata alınır. Ameliyat açık karın ameliyatı olabileceği gibi laparoskopik (kapalı) olarak da yapılabilir.
Risk
Ektopik gebelik, önceden pelvik iltihabi hastalığı olanlarda, rahim içi araç kullananlarda ya da daha önceden dış gebelik geçirenlerde daha sık görülür.

Hastalık Sorgulama Programı