Bilgi
Disparonisi olan kadınlar vajina girişinde yüzeysel bir acı duymakla birlikte, penisin daha ileri girişlerinde daha derin acı duyabilirler. Bazı kadınlar genellikle bu acının verdiği korku ile ilişki sırasında, vajinal kasların, penisin içeri girmesine engel olacak kadar sıkı şekilde kasılmasıyla seyreden ve vajinismus denen klinik tabloya maruz kalabilirler.
Sebep
Disparoni, cinsel ilişki sırasında kadının ağrı duymasıdır.Ağrılı cinsel ilişki kadınlar arasında oldukça sık görülen ancak çok fazla dile getirilemeyen bir sorundur.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü çok önemlidir. Disparoninin teşhisi tipik olarak belirtilere bağlıdır. Cinsel hikâyenizle birlikte jinekolojik muayenenin de yardımıyla doktorunuz bu şikâyetlerinizin nedenini bulmaya çalışacaktır.
Etken
Nedenler; vajinitler (vajina iltihabı), vajina kuruluğu, eski doğumlara ait dikişlerin kötü iyileşmesi, vajina ve rahim sarkması, vulvodini denilen vulvanın izah edilemeyen ağrıları, menopoz.
Tedavi
Yapılan muayenede vajinada herhangi bir iltihabi durum varsa antibiyotik ve fitil tedavisi uygulanır. Kuruluk tedavisi için kayganlaştırıcı jeller ve eşlerin cinsel ilişkiye hazırlık açısından bilgilendirilmesi yeterli olacaktır. Eğer vajinal kuruluğun nedeni menopoz olarak belirlenirse sadece vajinaya uygulanacak hormon tedavisi sorunu çözecektir.
Risk
Sıkı giysiler giymeyerek, pamuklu iç çamaşırı kullanarak, hijyenik faktörlere daha dikkat ederek (sık iç çamaşırı değişmek ve genital bölgeyi mümkün olduğunca kuru tutmak) riski azaltabilirsiniz. Yine tuvalet sonrası cinsel organınızı önden arkaya doğru siliniz. Cinsel yolla geçebilen hastalıklardan sakınmak için öncelikle tek eşliliği tercih ediniz veya mutlaka prezervatif kullanınız. Bunlara dikkat ederek disparoni nedenlerinden önemli bir kısmını ortadan kaldırabilirsiniz.

Hastalık Sorgulama Programı