Bilgi
Doğum sancılarının başlaması ise erken doğum tehdidi olarak adlandırılır. Erken doğumlarda bebeğin yaşama şansı doğum haftası arttıkça giderek artar. Örneğin 24. gebelik haftasında olan doğumlarda bebeklerin çok az bir kısmı yaşayabilirken, 34 haftadan sonra doğanlar yüksek oranda yaşama şansına sahiptir.
Sebep
Erken doğum ya da preterm doğum son adet tarihine göre 24 hafta ile 37 hafta arasında doğum olmasıdır. 34-37 haftalar arasında olan erken doğumlar tüm erken doğumların %70'ini oluşturur ve geç preterm eylem olarak adlandırılır. 37 hafta ile 41 hafta arasında olan doğumlar ise miadında yani normal zamanında doğumlar olarak değerlendirilir. Bütün doğumların yaklaşık %10'u erken doğum şeklinde olmaktadır.
Bakım
-
Tahlil
Öykü, jinekolojik ve obstetrik muayene ve ultrasonografi
Etken
Erken doğumun başlıca nedenleri arasında, hormonal dengesizlikler, enfeksiyonlar, çoğul gebelikler ve rahimde oluşan gerilme bulunmaktadır.
Tedavi
Erken doğumda tedavi için yapılan sancıları durdurma işlemine tokoliz denir. Bunun için bazı ilaçlar kullanılabilir. İlaç tedavisinin yanı sıra annenin yatak istirahatı, sakinleştirilmesi ve sıvı ihtiyacının giderilmesi önemlidir. Ayrıca akciğer gelişimini tamamlamadığı düşünülen bebeklerin doğumdan önce tamamlamasına yardımcı olabilmek amacıyla steroid ilaçlar anneye verilir.
Risk
Erken doğum ile sonuçlanan gebeliklerde bebekte görme ve işitme problemleri, kronik akciğer hastalığı, okul başarısızlığı, serebral palsy (spastik çocuk) görülme ihtimali daha yüksektir. Normal bir hamilelikte egzersiz serbest olmasına rağmen erken doğum riski olanlarda örneğin daha önce çok erken doğum yapmış bir hastada egzersiz, spor yasaklanabilir. Yürüyüş hafif tempoda yapılabilir ancak aşırı yorulmak ve fazla terlemekten kaçınmak gerekir. Bunun dışında erken doğum tehlikesi olan anne adayları susuz kalmamalı, kesinlikle sigara içmemelidir.

Hastalık Sorgulama Programı