Bilgi
Özellikle yeni doğan döneminde ve çıkık derecesi ağır olmayan küçük çocuklarda, yürüyene kadar hiçbir belirti olmayabilir. Bu gibi durumlarda çıkık, çocuk doktorlarının normal muayeneleri sırasında ancak fark edilebilir. Bacaklarda uzunluk farkı, ayaklarda şekilsel bozukluk, kalça ve bacağın üst kıvrım bölgelerinde sağ ve sol bacak arasında farklılık olması, bacaklardan birinin diğerine oranla daha az hareketli ve esnek olma durumu, yürüme başlangıcında sendeleyerek yürüme biçimi gibi belirtiler görülebilir.
Sebep
Bebeklerin bir kısmı kalça ekleminde çıkığa yol açabilecek sorunlarla doğabilir. Uyluk kemiğinin üst ucu kalça ekleminin kapsülünden dışarı çıkabilir. Bebeklerin yüzde 40'ında çift taraflı çıkık mevcuttur.
Bakım
-
Tahlil
Kalçada mevcut olan bir sorunu bakar bakmaz görmek her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle, tanı dikkatli kalça muayenesi veya kalça ultrasonu ile tanı konabilir. Dört aylıktan daha büyük bebekler için ise kalça ekleminin görüntülenmesi için röntgen filmi çekilebilir.
Etken
Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik, hormonal, mekanik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir.
Tedavi
Büyük bir kısmı '”Bandaj'' yöntemi ile tedavi edilebilir. Bu bandaj bebeğinizin dizlerini birbirinden ayırarak karnına doğru çekilmesini sağlar. Uyluk kemiğinin kalça eklemi içerisine yerleşmişse bu bandaj gece gündüz 2-3 ay kadar kullanılacaktır. Bu bandaj çözüm olmazsa, alçı ya da nadiren de olsa ameliyat gerekebilir.
Risk
Doğumsal kalça çıkığı 800 yeni doğan bebekten birinde görülür. Kızlarda erkeklere oranla altı kat daha sık görülür. Kundaklama, bebeği ayaklarından tutarak baş aşağı sallama gibi uygulamalar eğilimi olan bebeklerde kalça çıkığına yol açabilir. Bu nedenle böyle geleneksel uygulamalardan kesinlikle kaçınmak gereklidir. Ailede veya yakın akrabalarında kalça çıkığı mevcut olanlarda da risk artmıştır.

Hastalık Sorgulama Programı