Bilgi
Adet kanamasının hiç olmaması veya adetlerin başladıktan sonra herhangi bir nedenle kesilmesi
Sebep
Rahmin içini döşeyen tabaka ortalama her 28 günde bir kendisini yenilemek için dökülür ve aybaşı (adet, menstrüasyon) kanaması şeklinde dışarıya atılır. Bu durum normalde ergenlik döneminden başlayıp menopoza kadar devam eder. Ancak gebelik süresince bu durum geçici olarak olmaz. Adet kanaması, yumurtlama dönemindeki, yani menopoza girmemiş (adetten kesilmemiş) ve hamile olmayan bayanlarda görülür. Bir kadının üç aydan daha fazla bir süre adet görememesine amenore denir. Eğer bir kadın 17 yaşını geçtiği halde adeti hiç başlamamış ise buna primer amenore, normal adet görmekte olan bir kadında amenore ortaya çıkmış ise buna da sekonder amenore denir.
Bakım
-
Tahlil
Tıbbi öykü ve sekonder seks karakterlerinin (meme gelişimi, pubis ve koltuk altı kıllanma gibi), kıllanma bulgularının muayenede değerlendirilmesi ve detaylı jinekolojik muayene (uterus ve vajina gelişimi) çok önemlidir. FSH, LH, PRL, TSH hormonları ve gerekirse androjenlerin ölçümü ve gerekirse karyotip tayini, USG, MRI istenebilir.
Etken
Kadın, hayatının bazı dönemlerinde normal olarak adet görmez. Bu dönemler, ilk adetin başlamasından önceki dönem, gebelik (hamilelik), emzirme ve menopoz dönemleridir. Bu durumların dışında amenorenin olması, normal olarak kabul edilmez ve mutlaka gerekli araştırmaların yapılması lazımdır. Başlıca üç ayrı etkenden kaynaklanabilir. 1.Hipotalamus, hipofiz veya over yetmezliği. 2. Seks steroidlerinin yapımındaki bozukluklar. 3. Üreme sistemdeki anatomik bozukluklar.
Tedavi
Hastaların hormon düzeyleri ve çocuk istekleri tedavi yaklaşımlarını şekillendirmektedir. Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanına danışılmalıdır.
Risk

Hastalık Sorgulama Programı