Amenore (Adet Görememe)


Bilgi

Adet kanamasının hiç olmaması veya adetlerin başladıktan sonra herhangi bir nedenle kesilmesi

Sebep

Rahmin içini döşeyen tabaka ortalama her 28 günde bir kendisini yenilemek için dökülür ve aybaşı (adet, menstrüasyon) kanaması şeklinde dışarıya atılır. Bu durum normalde ergenlik döneminden başlayıp menopoza kadar devam eder. Ancak gebelik süresince bu durum geçici olarak olmaz. Adet kanaması, yumurtlama dönemindeki, yani menopoza girmemiş (adetten kesilmemiş) ve hamile olmayan bayanlarda görülür. Bir kadının üç aydan daha fazla bir süre adet görememesine amenore denir. Eğer bir kadın 17 yaşını geçtiği halde adeti hiç başlamamış ise buna primer amenore, normal adet görmekte olan bir kadında amenore ortaya çıkmış ise buna da sekonder amenore denir.

Bakım

-

Tahlil

Tıbbi öykü ve sekonder seks karakterlerinin (meme gelişimi, pubis ve koltuk altı kıllanma gibi), kıllanma bulgularının muayenede değerlendirilmesi ve detaylı jinekolojik muayene (uterus ve vajina gelişimi) çok önemlidir. FSH, LH, PRL, TSH hormonları ve gerekirse androjenlerin ölçümü ve gerekirse karyotip tayini, USG, MRI istenebilir.

Etken

Kadın, hayatının bazı dönemlerinde normal olarak adet görmez. Bu dönemler, ilk adetin başlamasından önceki dönem, gebelik (hamilelik), emzirme ve menopoz dönemleridir. Bu durumların dışında amenorenin olması, normal olarak kabul edilmez ve mutlaka gerekli araştırmaların yapılması lazımdır. Başlıca üç ayrı etkenden kaynaklanabilir. 1.Hipotalamus, hipofiz veya over yetmezliği. 2. Seks steroidlerinin yapımındaki bozukluklar. 3. Üreme sistemdeki anatomik bozukluklar.

Tedavi

Hastaların hormon düzeyleri ve çocuk istekleri tedavi yaklaşımlarını şekillendirmektedir. Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanına danışılmalıdır.

Risk

İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı