Traksiyon Alopesisi


Bilgi

Saç dökülmesi başlıca belirtisidir. Ayrıca saçlı deride kırmızı yumrular, enfeksiyon, ve ciltte kabarcık şeklinde lezyonlar oluşabilir.

Sebep

Traksiyon Alopesisi, saçlar geriye toplandığı için ve sıcak saç maşası ile saçları şekillendirilme sonucu oluşan saç hastalığına verilen isimdir.

Bakım

-

Tahlil

Saçlı derinin muayenesi ile klinik olarak tanı konulmaktadır.

Etken

İnce saç örgüleri veya köklerinden çekilen atkuyruğu modelleri yüzünden saç köklerinin travmatize olmasına bağlı veya sıcak saç maşasına bağlı ortaya çıkmaktadır.

Tedavi

Traksiyon alopesisi tedavi edilebilir bir durumdur. İlk olarak gevşek bir saç modeli seçilmelidir. İkinci olarak gelişebilecek enfeksiyonlar uygun antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Düzleştirici ütü, sıcak saç maşası kullanımı kesilmelidir.

Risk

Traksiyon Alopesi genellikle sık örgülü saç stilleri dolayısıyla Afrikalı-Amerikalı kadınlarda çoğunlukla görülmektedir. Düzleştirici saç ütüsü ve sıcak saç maşası kullanımı da risk faktörleri arasındadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı