Bilgi
Kızarıklıklar, deri üzerinde yanık, derinin akımın giriş ve çıkış noktalarında kararması ve yanması, bilinç kaybı, solunum ve dolaşım sisteminin bozulması ve şok belirtileri görülebilir. Elektrik akımının vücuttan geçmesi sonucu yanık, kalp durması, solunum durması, şok ve ölüm meydana gelebilir. Çok yüksek akıma kapılan bir insan çok kısa sürede hayatını kaybeder.
Sebep
Elektrik çarpması, ev ya da iş yerlerindeki priz veya elektrikli aletlerdeki elektrik kaçakları ve elektrik tellerinin kopması gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Elektriğin vücuda etkisi, akımın miktarına, gerilimin büyüklüğüne ve elektrik akımına maruz kalınan sürenin uzunluğuna bağlıdır.
Bakım
-
Tahlil
Elektrik çarpmasına dair hastadan veya yakınlarından alınan öykü, fizik muayene, EKG ve gereğinde kan tetkikleri
Etken
Yüksek voltajdaki bir elektrik akımının vücuttan geçmesi
Tedavi
Elektrik akımı şalterden kesilmeli, bu yapılamıyorsa çıplak kablo ile kazazedenin teması iletken olmayan bir cisim kullanılarak kesilmelidir. İlkyardımcı bunu yaparken, kendi hayatını tehlikeye atmamalıdır. Elektrik çarpması acil bir durumdur ve elektrik çarpması ile acil tıp bölümü ilgilenir. Ciddi elektrik çarpmalarında, kalp masajı, solunum desteği, oluşan yanıkların tedavisi gibi acilen müdahale yapılması ve yoğun bakım koşullarında izlemi gerekir.
Risk

Hastalık Sorgulama Programı