Elektrik Çarpması


Bilgi

Kızarıklıklar, deri üzerinde yanık, derinin akımın giriş ve çıkış noktalarında kararması ve yanması, bilinç kaybı, solunum ve dolaşım sisteminin bozulması ve şok belirtileri görülebilir. Elektrik akımının vücuttan geçmesi sonucu yanık, kalp durması, solunum durması, şok ve ölüm meydana gelebilir. Çok yüksek akıma kapılan bir insan çok kısa sürede hayatını kaybeder.

Sebep

Elektrik çarpması, ev ya da iş yerlerindeki priz veya elektrikli aletlerdeki elektrik kaçakları ve elektrik tellerinin kopması gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Elektriğin vücuda etkisi, akımın miktarına, gerilimin büyüklüğüne ve elektrik akımına maruz kalınan sürenin uzunluğuna bağlıdır.

Bakım

-

Tahlil

Elektrik çarpmasına dair hastadan veya yakınlarından alınan öykü, fizik muayene, EKG ve gereğinde kan tetkikleri

Etken

Yüksek voltajdaki bir elektrik akımının vücuttan geçmesi

Tedavi

Elektrik akımı şalterden kesilmeli, bu yapılamıyorsa çıplak kablo ile kazazedenin teması iletken olmayan bir cisim kullanılarak kesilmelidir. İlkyardımcı bunu yaparken, kendi hayatını tehlikeye atmamalıdır. Elektrik çarpması acil bir durumdur ve elektrik çarpması ile acil tıp bölümü ilgilenir. Ciddi elektrik çarpmalarında, kalp masajı, solunum desteği, oluşan yanıkların tedavisi gibi acilen müdahale yapılması ve yoğun bakım koşullarında izlemi gerekir.

Risk

İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı