Bilgi
Tipik belirtileri arasında; ateş, döküntü, boyun lenf bezlerinde büyüme kırmızı göz, dudakta kızarıklık, çatlama ve kabuklanma, kırmızı (çilek görünümlü) dil, el ayasında ve ayak tabanında kızarıklık, el ve ayakta şişme, ciltte pullanma, eklem ağrısı, eklemde şişlik, el ve ayakta soyulma sayılabilir. Kalpteki kan damarlarının iltihaplanması, bu damarlarda genişleme (koroner arter anevrizması) ve kalp krizine neden olabilir.
Sebep
Kawasaki hastalığı çocukluk çağında, özellikle 5 yaş altındaki çocuklarda görülen ve nedeni hala bilinmeyen bir vaskülit yani kan damarlarının iltihaplanması durumudur. Bu hastalıkta deri, dudak, lenf düğümlerini, organların içini örten zarları, kan damarlarının duvarlarını ve kalp damarlarını (koroner arter) tutar.
Bakım
-
Tahlil
Kawasaki hastalığının tanısı için özel bir test yoktur. Genellikle, benzer belirtilere neden olabilen vaskülitlerden belirtiler üzerinden gidilerek klinik olarak ayırıcı tanı yapılır. 4-5 günden fazla ateşi olan ve yukarıdaki sıralanan belirtilerden bazıları olan çocuklarda Kawasaki hastalığı tanısı konur.
Etken
Nedeni bilinmemektedir. Ancak otoimmün bir hastalık olduğu düşünülmektedir.
Tedavi
Erken tanı ve tedavi ile tam iyileşme mümkün olabiliyorken tanı koyulamayıp tedavi edilmeyen vakalarda kalp etkilenerek hayati tehlikeye neden olabilmektedir. Tanı ve tedavi çocuk hastalıkları ve çocuk romatoloji uzmanlarınca yönetilmelidir.
Risk
Tanı konamayan ve tedavisi geç başlanan olgularda hastalığın kalbi etkilemesi riski vardır. Kalp damarlarında iltihap, koroner damarlarda genişlemeler, kalp kapakçıklarında bozulmalar ile buna bağlı kalp yetmezliği gelişebilir.

Hastalık Sorgulama Programı