Kawasaki Hastalığı


Bilgi

Tipik belirtileri arasında; ateş, döküntü, boyun lenf bezlerinde büyüme kırmızı göz, dudakta kızarıklık, çatlama ve kabuklanma, kırmızı (çilek görünümlü) dil, el ayasında ve ayak tabanında kızarıklık, el ve ayakta şişme, ciltte pullanma, eklem ağrısı, eklemde şişlik, el ve ayakta soyulma sayılabilir. Kalpteki kan damarlarının iltihaplanması, bu damarlarda genişleme (koroner arter anevrizması) ve kalp krizine neden olabilir.

Sebep

Kawasaki hastalığı çocukluk çağında, özellikle 5 yaş altındaki çocuklarda görülen ve nedeni hala bilinmeyen bir vaskülit yani kan damarlarının iltihaplanması durumudur. Bu hastalıkta deri, dudak, lenf düğümlerini, organların içini örten zarları, kan damarlarının duvarlarını ve kalp damarlarını (koroner arter) tutar.

Bakım

-

Tahlil

Kawasaki hastalığının tanısı için özel bir test yoktur. Genellikle, benzer belirtilere neden olabilen vaskülitlerden belirtiler üzerinden gidilerek klinik olarak ayırıcı tanı yapılır. 4-5 günden fazla ateşi olan ve yukarıdaki sıralanan belirtilerden bazıları olan çocuklarda Kawasaki hastalığı tanısı konur.

Etken

Nedeni bilinmemektedir. Ancak otoimmün bir hastalık olduğu düşünülmektedir.

Tedavi

Erken tanı ve tedavi ile tam iyileşme mümkün olabiliyorken tanı koyulamayıp tedavi edilmeyen vakalarda kalp etkilenerek hayati tehlikeye neden olabilmektedir. Tanı ve tedavi çocuk hastalıkları ve çocuk romatoloji uzmanlarınca yönetilmelidir.

Risk

Tanı konamayan ve tedavisi geç başlanan olgularda hastalığın kalbi etkilemesi riski vardır. Kalp damarlarında iltihap, koroner damarlarda genişlemeler, kalp kapakçıklarında bozulmalar ile buna bağlı kalp yetmezliği gelişebilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı