Trakeöozofageal Fistül

Bilgi
Gerek doğuştan gerekse de sonradan oluşmuş fistüllerde nefes borusuna kaçan besinler şiddetli bir öksürüğe de yol açarlar.
Sebep
Yemek borusu ile nefes borusu arasında ortaya çıkan anormal bağlantılara trakeoözofageal fistül denilmektedir.
Bakım
-
Tahlil
Baryumlu grafiler ve endoskopik yöntemler ile teşhis edilebilmektedir.
Etken
Sonradan gelişebilecekleri gibi, doğuştan da var olabilirler. Sonradan oluşan fistüller özofagustaki bir kanserin ya da ülserin ya da yabancı cisimden kaynaklanan delinmenin nefes borusuna kadar ulaşmasından kaynaklanırlar.
Tedavi
Tedavisi cerrahidir.
Risk
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı