Ağız Tabanı İltihabı


Bilgi

Ağız tabanı, dokunulduğunda odunsu bir his verir. Ağız tabanı, diş etleri ve dil ağrılı ve şiştir. Ağzını açamaz ve yutma güçlüğü vardır. Hastanın konuşması bozulmuştur ve kelimeleri yuvarlayarak konuşur. Çene altında ağrı vardır. Şişen ve geriye doğru itilen dil, hava yolunu tıkayarak ölüme neden olabilir. Gırtlakta şişme (ödem) gelişebilir. Hemen her zaman yüksek ateş vardır.

Sebep

Ludwig anjini, ağız tabanının iltihabıdır. Genellikle bir diş enfeksiyonu ya da diş apsesinden kaynaklanır.

Bakım

-

Tahlil

Kulak burun boğaz hekimince yapılacak özenli bir muayene ve gereğinde destekleyici laboratuvar testleri ile tanı konur.

Etken

Bu lezyonda etken (sorumlu mikroorganizma), büyük bir çoğunlukla streptokoklar adı verilen bakterilerdir.

Tedavi

Tedaviye alınmayan hastalarda ortaya çıkan gırtlak ödemi, solunum yolunu tıkayarak ve nefessiz kalmaya ve ölüme neden olur. Tedavide yeterli hava yolu açmak için endotrakeal tüp gerekebilir. Uygun antibiyotikler ile tedavi edilir. Komplikasyonlar gelişirse cerrahi girişim gerekebilir.

Risk

Bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar risk altındadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı