Bilgi
Çoğu zaman hiçbir belirti vermez. Bazen muayene sırasında veya başka nedenlerle yapılan görüntüleme testlerinde tespit edilir. Belirti verdiği durumlarda hastalar genellikle karın, göğüs veya sırt ağrısından şikayetçidir. Belirtiler gelip gidebilir veya sabit kalabilir. En kötü senaryo, anevrizmanın patlaması ya da yırtılmasıdır. Bu durum şiddetli ağrı ve kanamaya neden olur ve genelde birkaç saat içinde ölümle sonuçlanır. Bunun dışında; damarın genişleme yaptığı bölümde kan akışı sıklıkla yavaşlar ve burada pıhtı oluşabilir. Göğüs bölgesindeki bir aort anevrizmasından bir kan pıhtısı koparsa beyne gidebilir ve inme yaratabilir. Karın bölgesinde bir aort anevrizmasından kopan kan pıhtıları karnın veya bacakların kan akışını engelleyebilir.
Sebep
Vücudun ana arteri (atar damarı) olan aortanın bir bölümünde meydana gelen şişme, genişleme olması şeklinde tanımlanabilir. Anevrizmanın bulunduğu bölümde aşırı gerilme olursa, yapı olarak daha zayıf olduğundan patlayabilir. Aorta patlarsa, ölümle sonuçlanan ciddi kanamalara neden olabilir.
Bakım
-
Tahlil
Aort anevrizmaları, genelde muayene sırasında veya başka nedenlerle yapılan görüntüleme testlerinde tesadüfen teşhis edilir. Bazen de anevrizmalar için yapılan tarama testi sırasında bulunurlar. Tarama testleri, hastalık herhangi bir belirti vermeden önce, riskli hasta gruplarında, doktorunuzun önerisiyle yapılan ve hastalığın tanısını koymaya yarayan testlerdir. 65 yaş üstü, sigara içen ve ailesinde anevrizma öyküsü olan bireylerde tarama testleri yapılabilir. Ancak bu testlerin gerekliliğine doktorunuz karar vermelidir. Doktorunuz anevrizmanız olduğunu düşünürse, nerede olduğunu ve ne kadar büyük olduğunu öğrenmek için ultrason, tomografi veya MR gibi görüntüleme testleri yapılabilir.
Etken
Aort duvarı normal olarak çok esnektir. Kan akışına uyum sağlamak için genişleyip sonra eski halini alabilir. Ancak, yüksek tansiyon ve ateroskleroz (damar sertliği) gibi bazı tıbbi problemler, arter duvarlarını zayıflatır. Yaşlanma ile doğal olarak oluşan aşınma ve yıpranma ile birlikte bu sorunlar, dışa doğru çıkıntı yapan zayıf bir aort duvarı ile sonuçlanabilir.
Tedavi
Aort anevrizmasının tedavisinde belirleyici olan ne kadar büyük olduğu ve ne kadar hızlı büyüdüğüdür. Büyük veya hızlı büyüyen bir anevrizmanız varsa, bunu düzeltmek için ameliyat olmanız gerekir. Cerrahi müdahale ile kan damarının hasarlı parçası onarılacaktır. Küçük anevrizmaların patlama riski daha az olduğundan genellikle beta blokerler gibi tansiyon ilaçlarıyla tedavi edilirler. Bu ilaç, aort duvarı üzerindeki kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. İzlemde, anevrizmanın daha da büyüdüğünü görmek için rutin ultrason testleriniz olacaktır.
Risk
Bir aort anevrizması için önde gelen risk faktörleri şunlardır: 65 yaşın üstünde olmak, Erkek olmak, Sigara içmek, Yüksek tansiyon, Birinci derece akrabalarında aort anevrizmasının aile öyküsü, Abdominal aort anevrizması erkeklerde kadınlara oranla yaklaşık 5 kat fazla görülmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı