Bilgi
Trombosit sayısındaki düşüklüğün derecesine göre hafif ya da ciddi kanamalar oluşabilir. Bu kanama iç kanama şeklinde olabileceği gibi, derinin altında veya deriden dışarı da olabilir.
Sebep
Trombositopeni kanda platelet, trombosit veya kan pulcukları adı verilen hücre parçacıklarının normalden daha az sayıda bulunması durumudur. Trombositler bir kan damarı hasar gördüğünde oluşabilecek kanamayı durdurmak için birbirlerine yapışarak pıhtı oluştururlar.
Bakım
-
Tahlil
Trombositopeni tanısı tıbbi öykünüze, muayenenize ve test sonuçlarına göre konulacaktır. Gereğinde kemik iliği incelemesine başvurulabilir.
Etken
Başlıca sebepleri; kemik iliğinin yeterince trombosit yapamaması, yeterli üretimi olmasına karşın vücudun bunları yok etmesi ya da kullanıp tüketmesi, dalağın aşırı miktarda trombosit tutmasıdır. Lösemi, lenfoma, radyasyon tedavisi, bazı ilaçlar, viruslar, genetik hastalıklar, otoimmün hastalıkları önemli sebepleri arasında sayılabilir.
Tedavi
Tedavi, trombositopeninin nedenine ve şiddetine bağlıdır. Altta yatan nedeni tedavi edildiğinde trombositopeni genellikle düzelir. Steroidler, bağışıklık baskılayıcı ilaçlar, dalağın alınması ve gereğinde trombosit transfüzyonu gibi tedavi yöntemlerine başvurulabilir.
Risk

Hastalık Sorgulama Programı