Trombositopeni


Bilgi

Trombosit sayısındaki düşüklüğün derecesine göre hafif ya da ciddi kanamalar oluşabilir. Bu kanama iç kanama şeklinde olabileceği gibi, derinin altında veya deriden dışarı da olabilir.

Sebep

Trombositopeni kanda platelet, trombosit veya kan pulcukları adı verilen hücre parçacıklarının normalden daha az sayıda bulunması durumudur. Trombositler bir kan damarı hasar gördüğünde oluşabilecek kanamayı durdurmak için birbirlerine yapışarak pıhtı oluştururlar.

Bakım

-

Tahlil

Trombositopeni tanısı tıbbi öykünüze, muayenenize ve test sonuçlarına göre konulacaktır. Gereğinde kemik iliği incelemesine başvurulabilir.

Etken

Başlıca sebepleri; kemik iliğinin yeterince trombosit yapamaması, yeterli üretimi olmasına karşın vücudun bunları yok etmesi ya da kullanıp tüketmesi, dalağın aşırı miktarda trombosit tutmasıdır. Lösemi, lenfoma, radyasyon tedavisi, bazı ilaçlar, viruslar, genetik hastalıklar, otoimmün hastalıkları önemli sebepleri arasında sayılabilir.

Tedavi

Tedavi, trombositopeninin nedenine ve şiddetine bağlıdır. Altta yatan nedeni tedavi edildiğinde trombositopeni genellikle düzelir. Steroidler, bağışıklık baskılayıcı ilaçlar, dalağın alınması ve gereğinde trombosit transfüzyonu gibi tedavi yöntemlerine başvurulabilir.

Risk

İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı