Bilgi
Herhangi bir yaşta belirti verebildiği gibi hiç belirti vermeden yaşam boyu kalabilir. Bazen başka bir nedenle yapılan karın ameliyatı sırasında tesadüfen fark edilebilir. Belirti vermesi halinde, karın ağrısı, sindirim problemleri, kanlı ishal, ateş, kabızlık, bulantı ve kusma gibi yakınmalar görülebilir.
Sebep
Meckel divertikülü, ince bağırsağın son bölümünde küçük bir kese şeklinde yer alan ve doğuştan itibaren mevcut bulunan bir anomalidir. Bu kese bazen ince barsak hücreleri olabildiği gibi genellikle mide gibi diğer organların dokusunu içermektedir.
Bakım
-
Tahlil
Hastanın öyküsünün alınması ve muayenesi şüphelenmek için yeterlidir. Bilgisayarlı karın tomografisinde Mekkel divertikülünü düşündürecek bazı bulgular görülebilir. En önemli tanı yöntemi ise mide mukozası sintigrafisi adlı tetkiktir. Diğer adıyla Meckel sintigrafisidir.
Etken
Doğuştan olan bu durum, bir gelişme kusurudur. Mekkel divertikülü toplumda yaklaşık %2 oranında bulunur.
Tedavi
Meckel divertikülü herhangi belirti vermiyorsa tedavi gerekmez. Ancak hastalığın belirtini gösteren ve teşhis konmuş hastalar vakit kaybetmeden ameliyata alınmalıdır. Çünkü iltihaplanmış olan bir divertikül karın zarı iltihaplanmasına neden olabilir.
Risk
Meckel divertiküliti akut apandisit ile aynı belirti ve bulguları verebilir ve sıklıkla karışır. Bu nedenle akut apandisit düşünülerek ameliyata alınan ancak apandisit saptanmayan hastalarda mutlaka meckel divertikülü araştırılmalıdır. Ayrıca Meckel divertikülünde nadiren değişik iyi huylu tümörler, karsinoid ve kanser gibi kötü huylu tümörlerde görülebilmektedir.

Hastalık Sorgulama Programı