Meckel Divertikülü


Bilgi

Herhangi bir yaşta belirti verebildiği gibi hiç belirti vermeden yaşam boyu kalabilir. Bazen başka bir nedenle yapılan karın ameliyatı sırasında tesadüfen fark edilebilir. Belirti vermesi halinde, karın ağrısı, sindirim problemleri, kanlı ishal, ateş, kabızlık, bulantı ve kusma gibi yakınmalar görülebilir.

Sebep

Meckel divertikülü, ince bağırsağın son bölümünde küçük bir kese şeklinde yer alan ve doğuştan itibaren mevcut bulunan bir anomalidir. Bu kese bazen ince barsak hücreleri olabildiği gibi genellikle mide gibi diğer organların dokusunu içermektedir.

Bakım

-

Tahlil

Hastanın öyküsünün alınması ve muayenesi şüphelenmek için yeterlidir. Bilgisayarlı karın tomografisinde Mekkel divertikülünü düşündürecek bazı bulgular görülebilir. En önemli tanı yöntemi ise mide mukozası sintigrafisi adlı tetkiktir. Diğer adıyla Meckel sintigrafisidir.

Etken

Doğuştan olan bu durum, bir gelişme kusurudur. Mekkel divertikülü toplumda yaklaşık %2 oranında bulunur.

Tedavi

Meckel divertikülü herhangi belirti vermiyorsa tedavi gerekmez. Ancak hastalığın belirtini gösteren ve teşhis konmuş hastalar vakit kaybetmeden ameliyata alınmalıdır. Çünkü iltihaplanmış olan bir divertikül karın zarı iltihaplanmasına neden olabilir.

Risk

Meckel divertiküliti akut apandisit ile aynı belirti ve bulguları verebilir ve sıklıkla karışır. Bu nedenle akut apandisit düşünülerek ameliyata alınan ancak apandisit saptanmayan hastalarda mutlaka meckel divertikülü araştırılmalıdır. Ayrıca Meckel divertikülünde nadiren değişik iyi huylu tümörler, karsinoid ve kanser gibi kötü huylu tümörlerde görülebilmektedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı