Bilgi
Sinüzit belirtileri; yüzde hissedilen bir ağrı, öksürük, yorgunluk, ateş, baş ağrısı, gözlerin arkasında ağrı, diş ağrısı, yüzde hassasiyet, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve geniz akıntısıdır.
Sebep
Burun kemiklerinin çevresinde ve yüz kemiklerin içerisinde bulunan hava boşluklarına sinüs adı verilir. Yüzün sağ ve sol tarafında beşer adet olmak üzere toplam on sinüs bulunmaktadır. Sinüs boşluklarının içini döşeyen örtünün (mukoza) iltihabına sinüzit denir. Ciddi sinüzit enfeksiyonlarda, sinüs içindeki enfeksiyon kemiğe de geçebilir ve kemik iltihabı (osteomyelit) meydana gelir. Nadiren sinüs içindeki bu enfeksiyon beyine de uzanabilir ve yaşamı tehdit edebilir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, gereğinde kan tetkikleri ve sinüs grafisi
Etken
Sinüzit hastalığının en önemli nedeni sinüs mukozası tarafından üretilen salgının (sümük veya mukus), burna boşalamaması ve sinüsler içinde birikmesidir.
Tedavi
Bol sıvı tüketilmesi, istirahat, sıcak duş, sıcak nemli havanın solunması ve semptomatik tedaviler olan ateş düşürücü ve ağrı kesicilerin kullanılması önerilir. Uygun antibiyotik tedavisine doktorunuz karar verecektir. Sinüzit tedavisinde bazen cerrahi işlem gerekebilir. Endoskopik sinüs cerrahisinde, endoskop denilen ışıklı, kameralı ve kablo şeklinde olan özel bir alet ile burun içerisine açılan sinüs kanallarına girilerek sinüslere ulaşılır. Sinüslerin içi temizlenir ve kanalları açılarak düzenli çalışması sağlanır.
Risk
Sık el yıkama, öksürme ve hapşurma sırasında ağzı kapama enfeksiyonun yayılmasını azaltabilir. Alkolden kaçınılması önerilir. Burun ve sinüsleri kaplayan dokunun şişmesine neden olur.

Hastalık Sorgulama Programı