Akut sinüzit


Bilgi

Sinüzit belirtileri; yüzde hissedilen bir ağrı, öksürük, yorgunluk, ateş, baş ağrısı, gözlerin arkasında ağrı, diş ağrısı, yüzde hassasiyet, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve geniz akıntısıdır.

Sebep

Burun kemiklerinin çevresinde ve yüz kemiklerin içerisinde bulunan hava boşluklarına sinüs adı verilir. Yüzün sağ ve sol tarafında beşer adet olmak üzere toplam on sinüs bulunmaktadır. Sinüs boşluklarının içini döşeyen örtünün (mukoza) iltihabına sinüzit denir. Ciddi sinüzit enfeksiyonlarda, sinüs içindeki enfeksiyon kemiğe de geçebilir ve kemik iltihabı (osteomyelit) meydana gelir. Nadiren sinüs içindeki bu enfeksiyon beyine de uzanabilir ve yaşamı tehdit edebilir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, gereğinde kan tetkikleri ve sinüs grafisi

Etken

Sinüzit hastalığının en önemli nedeni sinüs mukozası tarafından üretilen salgının (sümük veya mukus), burna boşalamaması ve sinüsler içinde birikmesidir.

Tedavi

Bol sıvı tüketilmesi, istirahat, sıcak duş, sıcak nemli havanın solunması ve semptomatik tedaviler olan ateş düşürücü ve ağrı kesicilerin kullanılması önerilir. Uygun antibiyotik tedavisine doktorunuz karar verecektir. Sinüzit tedavisinde bazen cerrahi işlem gerekebilir. Endoskopik sinüs cerrahisinde, endoskop denilen ışıklı, kameralı ve kablo şeklinde olan özel bir alet ile burun içerisine açılan sinüs kanallarına girilerek sinüslere ulaşılır. Sinüslerin içi temizlenir ve kanalları açılarak düzenli çalışması sağlanır.

Risk

Sık el yıkama, öksürme ve hapşurma sırasında ağzı kapama enfeksiyonun yayılmasını azaltabilir. Alkolden kaçınılması önerilir. Burun ve sinüsleri kaplayan dokunun şişmesine neden olur.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı