Dr Sistem App
Levator Ani Sendromu

Bilgi
Temel belirtisi makat bölgesinde duyuluan şiddetli ağrıdır. Ağrı çoğunlukla makatın sol yanında hissedilir ve şiddeti nedeniyle kimi zaman hastayı uykudan uyandırabilir. Bağırsak aktivitesinden bağımsız olmakla birlikte dışkılama ile artış gösterebilmektedir.
Sebep
Levator ani sendromunda hasta, makat bölgesinde yani anal bölgede ve derininde ataklarla gelen şiddetli ağrı hisseder.
Bakım
-
Tahlil
Tanı rektal muayene ile konur. Muayenede levator ani kasının sicim gibi spazmı hissedilir ve tanı koydurucudur.
Etken
Ikınma, uzun mesafeli bisiklet kullanımı, ata binme, doğum yapmak, pelvik-anal cerrahi geçirmek ya da irritabl bağırsak sendromu varlığı ve anal yoldan cinsel ilişki hastalık etkenleri arasında sayılabilir.
Tedavi
Levator ani sendromu tedavisinde, sıcak oturma banyoları, düşük dozlu bazı kas gevşetici ve yatıştırıcı ilaçlar önerilebilir. Daha ciddi ve tedavisi uzun süren hastalarda ise genel anestezi altında levator masajı, levator kasına steroid enjeksiyonu, biyofeedback veya botox enjeksiyonu gibi tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.
Risk
Sıklıkla ishal, ıkınma ya da gazete okuma alışkanlığı nedeniyle tuvalette çok zaman geçiren kişilerde daha sık görülüyor.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı