Tinea Pedis


Bilgi

Başlıca belirtileri arasında ayak cildinde soyulma, çatlama, pullanma, kızarıklık, su toplama, kaşıntı ve yanmadır.

Sebep

Madura ayağı diye de adlandırılan tinea pedis, ayakta görülen bir mantar enfeksiyonudur. Ayak parmakları arasında başlayan ve diğer kısımlara da yayılan bu enfeksiyonun klinik görünümü iltihaplı cerahat, pullar halinde dökülme, aşınma şeklindedir.

Bakım

-

Tahlil

Yapılacak muayeneyi takiben tanıyı kesinleştirmenin en iyi yolu, ayak derisinden alınacak numunenin laboratuvar ortamında mantar varlığı açısından değerlendirilmesidir.

Etken

Tinea pedis, ayak parmak tırnağı ve dış deri katmanlarındaki ölü derilerde yaşayan mikroskobik mantardan kaynaklanır. En yaygın görülen etken trikofiton rubrum isimli mantardır.

Tedavi

Tinea pedis olgularının çoğu topikal yani cilde uygulanan mantar önleyici ilaçlarla (antifungal) tedavi edilir. Ağır vakalarda ağız yoluyla alınan antifungal ilaçlar gerekebilir. Mantarlar en çok nemli ortamlarda geliştiğinden, önemli olan ayakların temiz ve kuru tutulmasıdır.

Risk

Ayakkabı, çorap, yüzme havuzları, soyunma kabinleri ve umumi tuvaletlerin zeminleri gibi sıcak ve nemli ortamlar mantarların gelişimi ve üremesi için en uygun ortamlardır. En çok yazın sıcak ve nemli iklimlerde görülür. Daha çok dar ayakkabı ve umumi banyo ve havuzları kullanan kişilerde görülür.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı