Burun Tıkanıklığı

Bilgi
Burunda tıkanıklık hissi, nefes almada zorlanma, geceleri horlama, ağızdan nefes almaya bağlı ağız kuruluğu başlıca belirtileridir.
Sebep
Burun tıkanıklığı, kişinin burnundan nefes almada zorluk çekme durumudur.
Bakım
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, burun endoskopu ile KBB muayenesi.
Etken
Burun, kemik, kıkırdak ve burunu iki ayrı bölüme ayıran burun bölmesinden (septum) oluşur. Bu yapılardaki bir bozukluk burun tıkanıklığına neden olabilir. Çocuklarda en sık rastlanan burun tıkanıklığı nedeni, bademciğe benzeyen ve damağın gerisinde ve burnun arkasında yer alan bir doku olan geniz etinin büyümesidir. Bu çocuklar, geceleri uyurken sesli nefes alırlar ve hatta horlar, sürekli olarak ağızlarından nefes alırlar ve genellikle ağızları açık olur. Burun tümörleri ve burun içindeki yabancı cisimler de burun tıkanıklığı yapabilir. Böyle bir durumda genellikle tek taraflı olarak ve kötü kokulu bir burun akıntısı olur. Rinit, sinüzit, saman nezlesi ve alerjik rinit gibi durumlar da burun tıkanıklığı yapan nedenler arasındadır.
Tedavi
Basit gribal nedenlere veya mevsimsel alerjiye bağlı görülen burun tıkanıklığı geçicidir. Burun mukozasındaki şişliği giderecek spreyler kısa süreli kullanılabilir. Ancak burun tıkanıklığı şikâyeti gerilemiyorsa KKB uzmanına danışmalısınız. Altta yatan neden göre cerrahi tedavi gerekli olabilir.
Risk
Alerjik rinit hastalarında, septum deviasyonu ve geniz eti hastalarında tekrarlayan tıkanıklıklar olabilir. Süreklilik arz eden bir tıkanıklık varsa tümör riski akılda tutulmalı ve mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Hastalık Sorgulama Programı