Burun Tıkanıklığı


Bilgi

Burunda tıkanıklık hissi, nefes almada zorlanma, geceleri horlama, ağızdan nefes almaya bağlı ağız kuruluğu başlıca belirtileridir.

Sebep

Burun tıkanıklığı, kişinin burnundan nefes almada zorluk çekme durumudur.

Bakım

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, burun endoskopu ile KBB muayenesi.

Etken

Burun, kemik, kıkırdak ve burunu iki ayrı bölüme ayıran burun bölmesinden (septum) oluşur. Bu yapılardaki bir bozukluk burun tıkanıklığına neden olabilir. Çocuklarda en sık rastlanan burun tıkanıklığı nedeni, bademciğe benzeyen ve damağın gerisinde ve burnun arkasında yer alan bir doku olan geniz etinin büyümesidir. Bu çocuklar, geceleri uyurken sesli nefes alırlar ve hatta horlar, sürekli olarak ağızlarından nefes alırlar ve genellikle ağızları açık olur. Burun tümörleri ve burun içindeki yabancı cisimler de burun tıkanıklığı yapabilir. Böyle bir durumda genellikle tek taraflı olarak ve kötü kokulu bir burun akıntısı olur. Rinit, sinüzit, saman nezlesi ve alerjik rinit gibi durumlar da burun tıkanıklığı yapan nedenler arasındadır.

Tedavi

Basit gribal nedenlere veya mevsimsel alerjiye bağlı görülen burun tıkanıklığı geçicidir. Burun mukozasındaki şişliği giderecek spreyler kısa süreli kullanılabilir. Ancak burun tıkanıklığı şikâyeti gerilemiyorsa KKB uzmanına danışmalısınız. Altta yatan neden göre cerrahi tedavi gerekli olabilir.

Risk

Alerjik rinit hastalarında, septum deviasyonu ve geniz eti hastalarında tekrarlayan tıkanıklıklar olabilir. Süreklilik arz eden bir tıkanıklık varsa tümör riski akılda tutulmalı ve mutlaka hekime başvurulmalıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı