Bilgi
Koku alamama doğrudan sağlık için bir sorun teşkil etmese de yemeklerden lezzet alınabilmesi için de gerekli olan koku duyusu yok olmuşsa hastanın yemeğe karşı ilginizi azalır, bu da kilo kaybına, kötü beslenmeye, hatta depresyona bile yol açabilir.
Sebep
Anozmi, koku alma duyusunun tamamen yok olması, en sık rastlanılan koku duyusu bozukluğudur. Kaynaklandığı sebebe bağlı olarak geçici veya kalıcı olabilir. Polip ve tümörlerin neden olduğu, koku duyusu kaybı tıkanıklık açıldığında iyileşirken, yaşlanma ve beyin tümörü gibi nedenlere bağlı koku alamama kalıcı olabilir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri
Etken
En sık görülen sebepler şu şekildedir; akut sinüzit (sinüs enfeksiyonu), grip, soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonu, alerjik olmayan rinit, burundaki küçük sakatlanmalar, burun polipleri, tümörler, yaşlanma, alzheimer hastalığı, beyin anevrizması, beyin ameliyatı, diyabet, bazı ilaçlar (nifedipin, terbinafin gibi)
Tedavi
Koku bozukluklarının tedavisi sebebe yönelik olarak yapılır. Tıkanıklığa bağlı nedenlerle oluşan koku bozuklukları, bu tıkanıklığın düzelmesiyle ortadan kalkar. Üst solunum yolu enfeksiyonu sonucu iki üç günde düzelmeyip devam eden koku bozukluklarının bir kısmı 3-6 ay içinde düzelir: Ancak kendiliğinden düzelmeyenler için özel bir tedavi yöntemi yoktur. Kafa travmalarına bağlı vakaların yaklaşık % 20’si 3 ay-1 yıl içinde düzelebilir. Toksin ve ilaçlara bağlı koku bozukluklarının tedavisi bu ajanların kesilmesidir. Yaşlanmaya bağlı koku bozuklukları da tedavi edilemez.
Risk
Bu hastalar koku alamadıkları için besinlerin bozulduğunu anlayamazlar. besin zehirlenmesi ve soba zehirlenmeleri gibi durumlara daha sık maruz kalırlar.

Hastalık Sorgulama Programı