Anozmi


Bilgi

Koku alamama doğrudan sağlık için bir sorun teşkil etmese de yemeklerden lezzet alınabilmesi için de gerekli olan koku duyusu yok olmuşsa hastanın yemeğe karşı ilginizi azalır, bu da kilo kaybına, kötü beslenmeye, hatta depresyona bile yol açabilir.

Sebep

Anozmi, koku alma duyusunun tamamen yok olması, en sık rastlanılan koku duyusu bozukluğudur. Kaynaklandığı sebebe bağlı olarak geçici veya kalıcı olabilir. Polip ve tümörlerin neden olduğu, koku duyusu kaybı tıkanıklık açıldığında iyileşirken, yaşlanma ve beyin tümörü gibi nedenlere bağlı koku alamama kalıcı olabilir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri

Etken

En sık görülen sebepler şu şekildedir; akut sinüzit (sinüs enfeksiyonu), grip, soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonu, alerjik olmayan rinit, burundaki küçük sakatlanmalar, burun polipleri, tümörler, yaşlanma, alzheimer hastalığı, beyin anevrizması, beyin ameliyatı, diyabet, bazı ilaçlar (nifedipin, terbinafin gibi)

Tedavi

Koku bozukluklarının tedavisi sebebe yönelik olarak yapılır. Tıkanıklığa bağlı nedenlerle oluşan koku bozuklukları, bu tıkanıklığın düzelmesiyle ortadan kalkar. Üst solunum yolu enfeksiyonu sonucu iki üç günde düzelmeyip devam eden koku bozukluklarının bir kısmı 3-6 ay içinde düzelir: Ancak kendiliğinden düzelmeyenler için özel bir tedavi yöntemi yoktur. Kafa travmalarına bağlı vakaların yaklaşık % 20’si 3 ay-1 yıl içinde düzelebilir. Toksin ve ilaçlara bağlı koku bozukluklarının tedavisi bu ajanların kesilmesidir. Yaşlanmaya bağlı koku bozuklukları da tedavi edilemez.

Risk

Bu hastalar koku alamadıkları için besinlerin bozulduğunu anlayamazlar. besin zehirlenmesi ve soba zehirlenmeleri gibi durumlara daha sık maruz kalırlar.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı