Nazal polipler


Bilgi

Nazal polipi olan hastalar genellikle alerji ilaçlarıyla geçmeyen, şiddetli burun tıkanıklığından şikayetçidir. Diğer sık görülen belirtileri arasında; burun akıntısı, koku ve tat alma duyusunun azalması ya da tamamen kaybolması ve baş ağrısı sayılabilir.

Sebep

Nazal polipler yani burun polipleri, burun ve sinüs içini döşeyen dokudan kaynaklanan, pembe renkli, tüm burun ve sinüs boşluklarını doldurabilen ve kötü huylu olmayan oluşumlardır. Polipler, burun deliklerinden boğaz bölgesine aşağısına kadar uzanabilirler.

Bakım

-

Tahlil

Teşhis burunda polipin yani etin görülmesiyle konur. Yaygınlığının tespit edilmesi için bilgisayarlı tomografi çekilmesi gerekebilmektedir.

Etken

Nazal polip oluşmasının en önemli sebebi alerjilerdir. Kronik sinüzite bağlı olarak da gelişebilmektedirler. Sinüs içini döşeyen mukoza alerji veya iltihaba bağlı olarak şişer ve sinüslerin ağzından çıkıp burun içine doğru büyür.

Tedavi

Küçük polipler bazen kortizonlu sprey ya da tabletlerle küçültülebilir. Ancak nazal polip tedavisi büyük oranda ameliyatla yapılır. Ameliyat öncesi bir süre ilaç tedavisi verilmelidir.

Risk

Burun poliplerinin oluşumunda alerji, astım, genetik yatkınlık, kronik rinosinüzit ve genetik yatkınlık rol oynamaktadır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı