Bilgi
Nazal polipi olan hastalar genellikle alerji ilaçlarıyla geçmeyen, şiddetli burun tıkanıklığından şikayetçidir. Diğer sık görülen belirtileri arasında; burun akıntısı, koku ve tat alma duyusunun azalması ya da tamamen kaybolması ve baş ağrısı sayılabilir.
Sebep
Nazal polipler yani burun polipleri, burun ve sinüs içini döşeyen dokudan kaynaklanan, pembe renkli, tüm burun ve sinüs boşluklarını doldurabilen ve kötü huylu olmayan oluşumlardır. Polipler, burun deliklerinden boğaz bölgesine aşağısına kadar uzanabilirler.
Bakım
-
Tahlil
Teşhis burunda polipin yani etin görülmesiyle konur. Yaygınlığının tespit edilmesi için bilgisayarlı tomografi çekilmesi gerekebilmektedir.
Etken
Nazal polip oluşmasının en önemli sebebi alerjilerdir. Kronik sinüzite bağlı olarak da gelişebilmektedirler. Sinüs içini döşeyen mukoza alerji veya iltihaba bağlı olarak şişer ve sinüslerin ağzından çıkıp burun içine doğru büyür.
Tedavi
Küçük polipler bazen kortizonlu sprey ya da tabletlerle küçültülebilir. Ancak nazal polip tedavisi büyük oranda ameliyatla yapılır. Ameliyat öncesi bir süre ilaç tedavisi verilmelidir.
Risk
Burun poliplerinin oluşumunda alerji, astım, genetik yatkınlık, kronik rinosinüzit ve genetik yatkınlık rol oynamaktadır.

Hastalık Sorgulama Programı