Dişeti Iltihabı


Bilgi

Tipik belirtileri arasında; ağız içinde ağrı, diş eti ağrısı, şişmesi ve diş eti hassasiyeti, ağız kokusu sayılabilir.

Sebep

Diş etlerinin iltihaplanmasına gingivit ya da periodontit adı verilir. Gingivit daha basit diş eti iltihabıdır ve etkisi dişeti seviyesinde sınırlıdır. Diş eti iltihabının daha derin, daha ilerlemiş şekline de periodontit denilmektedir. Periodontit, dişin kökünün yüzeyini, diş kökünü saran kemiği ve bu ikisi arasındaki bağ dokusunda hasar meydana getiren iltihabi bir diş eti hastalığıdır.

Bakım

-

Tahlil

Tıbbi öykü, ağız – diş muayenesi, kan tetkikleri ve direk grafiler (röntgen filmi)

Etken

Diş eti hastalığının en önemli nedeni, bakteriler tarafından oluşturulan ve diş plağı adı verilen, dişin üzerinde biriken yapışkan ve renksiz bir tabakadır. Bazı ilaçların kullanımı (nifedipin, fenitoin, siklosporin gibi), hamilelik veya menapoz dönemleri gingivit oluşumunu artırır.

Tedavi

Eskiden tedavide doğrudan diş çekimi ya da dişlerin köklerinden birinin çekimi yapılırken; günümüzde antibiyotik kullanımı ile birlikte diş kök yüzeylerinin temizlenme işlemi yapılabilmektedir. Bu yöntemle dişler eski sağlıklı görünümlerine kavuşturulabilmektedir. Tüm bireyler için bebeklik döneminde başlayıp düzenli olarak diş hekimi kontrollerini yaptırmak büyük önem taşımaktadır. Çünkü ancak bu sayede periodontit gibi ciddi diş ve dişeti hastalıkları erken dönemde teşhis edilebilir ve kolaylıkla tedavi edilebilir. Bu kontrollerin yanı sıra kişinin ağız diş bakımına özen göstermesi ve sürekli olarak uygulaması gerekmektedir.

Risk

Yapılan son çalışmalarda, diş eti hastalıkları ile kalp hastalıkları arasında bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmalarda, periodontal hastalığı olan kişilerin kalp krizi ya da felç (inme) geçirme riskinin iki kat daha fazla olduğu bulunmuştur.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı