Kabızlık


Bilgi

Kabız kişilerde dışkı genellikle sert ve kurudur. Genellikle dışkılama sırasında ıkınma görülür. Şişkinlik de beraberinde görülebilir. Kabızlık genellikle zararsızdır, ancak altta yatan bir hastalığın işareti olabilir. Ciddi derecedeki kabızlık dışkı tıkacı denilen duruma ve bağırsak tıkanmasına neden olabilir.

Sebep

Kabızlık, zorlanarak dışkılama, gayta kıvamında sertleşme veya seyrek dışkılama olarak tarif edilmektedir. Konstipasyon da denir. Kabızlık bir hastalık değildir. Daha ziyade başka hastalıklara ait bir semptom ya da belirti olarak değerlendirilmelidir. Normal dışkılama sıklığı bir günde üç defa ile üç günde bir defa arasında değişebileceği kabul edilmektedir. Şunu da unutmamak gerekir ki, büyük abdestin miktarı ve sıklığı kişiden kişiye değişmektedir. Genellikle haftada iki veya daha az sayıda olan dışkılama kabızlık olarak kabul edilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, tiroid hormonları, gereğinde kolonoskopi ve baryumlu pasaj grafileri.

Etken

: Kabızlığın sık görülen nedenleri arasında sıvı kaybı, yeterli sıvı almama, hareketsiz bir yaşam, kabızlığa neden olan bazı ilaçlar (özellikle narkotik gurubu ağrı kesiciler ve antiasit grubu mide ilaçları), stres, gebelik, ishal yapıcı ilaçların aşırı kullanımı, depresyon, düşük lifli diyet ve hipotiroidi (tiroid hormon düşüklüğü) sayılabilir.

Tedavi

Su içmeyi artırmak, lifli gıdaları artırmak ve konserve, paketlenmiş, hazır gıdaları azaltmak bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olacaktır. Hareket etmek sindirimi düzenlemek adına önemlidir. Gün içerisinde hareket olanağınız yoksa masa başında çalışıyorsanız, yürüyüş yapma alışkanlığı edinin. Kabızlık yakınmasının bu önlemlerle gerilememsi halinde mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Risk

Özellikle oturarak çalışanlar kabızlık açısından risk altındadır. Dışkılama alışkanlıklarında meydana gelen değişiklik ciddiye alınmalıdır. Yani bir anda ortaya çıkan kabızlık yakınması, özellikle beraberinde kilo kaybı ve iştahsızlık da varsa kolon tümörlerinin habercisi olabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı