Hazımsızlık


Bilgi

Başlıca hazımsızlık belirtileri; özellikle yemeklerden sonra, karın bölgesinde şişlik, şişkinlik ve ağrı, erken doyma , sık acıkma, geyirme, aşırı gaz, bulantı, kusma, ağıza acı su gelmesi, midede yanma ve kazınma hissidir. Bu belirtiler stresli zamanlarda artabilir. Dispepsiyle birlikte göğüs alt bölgesinde bir yanma şikayeti de oldukça sık görülmektedir.

Sebep

Dispepsi, karnın üst bölgesine yerleşmiş olan şişlik, ağrı, geğirme ve gaz çıkartmayla seyreden şikayetler paketidir. Halk arasında hazımsızlık diye adlandırılır ve sık görüldüğü için pek de önemsenmez. Dispepsi, kendi başına bir hastalık olmaktan çok, genellikle altta yatan bir sorunun belirtisidir.

Bakım

-

Tahlil

Hazımsızlık yapabilecek altta yatan hastalıkların araştırılması amaçlanmalıdır. Bunun içinde detaylı öykü alınmalı, fizik muayene yapılmalıdır. Kan testleri, görüntüleme yöntemleri (ultrasonografi gibi), endoskopi ve kolonoskopiye ihtiyaç duyulabilir. Bazen altta yatan herhangi bir hastalık bulunamaz ve fonksiyonel dispepsi olarak adlandırılır.

Etken

Bir oturuşta çok fazla, hızlı ve yağlı yemek, yemek yerken aşırı hava yutulması alkol alımı, sigara, stres ve yorgunluk, mide asidi fazlalığı gibi nedenlerle olabilir. Bazen altta yatan ülser, reflü hastalığı, kronik pankreatit, tiroid hastalıkları gibi daha ciddi hastalıkların bir bulgusu olarak da hazımsızlık görülebilir.

Tedavi

Dispepsi bir hastalıktan çok bir semptom olduğundan, tedavisi genellikle altta yatan nedene bağlıdır. Herhangi bir neden bulunamaması halinde dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle sıralanabilir; Bir oturuşta çok fazla yemek yemeyin ve baharatlı yemeklerden kaçının. Turunçgiller ve domates gibi yüksek miktarda asit içeren gıdaları tüketmeyin. Sigarayı ve alkolü bırakın, kafeinli ve gazlı içecekleri tüketmeyin. Karnınızı sıkan dar giysilerden kaçının. Yedikten hemen sonra yatmayın veya uzanmayın.

Risk

Özellikle 40 yaşın üzerindeki dispepsi yakınmalarının ciddiye alınması gerekir. Bazen kalp krizleri de dispepsiye benzeyen belirtilere yol açabilir. Bu şikayetler aniden başladıysa ve sizin için olağan dışıysa ve ayrıca nefes darlığı, terleme veya çeneye, boyuna, kola yayılan ağrıyla birlikteyse derhal tıbbi yardım istenmelidir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı