Aşırı Yeme Bozukluğu


Bilgi

Yemek yediğinizde açlığınızın geçmesi gerekir. Fiziksel aktiviteden sonra iştahınızın artması normaldir ama bu genellikle yemek yedikten sonra geçer. Ama önemli ölçüde artmış iştahın uzun bir süre devam etmesi diyabet veya hipertiroidi gibi ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Sebep

İştah artması vücudunuza gerekli olduğundan daha sık ve daha büyük miktarlarda yemek yemek istemenizdir. Bu kilo almaya neden olabilir veya olmayabilir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, psikiyatrik testler, fizik muayene, kan tetkikleri, hormon tetkikleri, diyabet taraması

Etken

Spor veya egzersizden sonra iştahınız artabilir. Ancak devam ederse; stres veya anksiyete, depresyon, premenstrüal sendrom (menstrüasyondan önceki fiziksel ve duygusal belirtiler), kotizonlar başta olmak üzere ilaçlara reaksiyon, bulimia (insanların aşırı yemek yeme dönemleri ve sonrasında kilo almamak için kusma dönemleri yaşadıkları bir hastalık), hipertiroidi (aşırı aktif tiroid), hipoglisemi (düşük kan şekeri seviyeleri), diyabet akla gelmelidir.

Tedavi

Altta yatan neden göre tedavi planlanmalıdır. Diyabet ve hipertiroidi gibi hastalıklarda dikkatli değerlendirme, izleme ve kişiye özel tedavi gerekir. Yeme bozuklukları ve depresyon gibi durumlarda muhtemelen uzun dönemli bir tıbbi tedavi planıyla birlikte psikolojik danışmanlık gerekecektir.

Risk

İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı