Göbek Fıtığı


Bilgi

Fıtık boğulana kadar, yani çıktığı açıklıkta sıkışıp kan akışı engellenene kadar göbek fıtığı şişlik ve hafif ağrı dışında önemli bir belirti vermez. Dışarı çıkan karın içeriği bazen sıkışır ve içeri gönderilemez. Bu acil bir durumdur ve derhal tedaviyi gerektirir. Eğer düzeltilmezse, bir süre sonra sıkışan bağırsakların beslenmesi bozulur ve dokularda nekroz (ölüm) meydana gelir. Bu durum peritonit denilen karın zarı iltihabına da neden olabilir.

Sebep

Göbek fıtığı ya da umbilikal herni, göbek deliği (umbilikus) bölgesinde meydana gelen bir zayıflamadan dolayı bağırsakların göbek halkasından dışarı çıkması durumudur. Dışarı çıkan karın içeriği, kişi sırt üstü yattığında veya eliyle içeri ittiğinde kendiliğinden kaybolabilir.

Bakım

-

Tahlil

Tanı muayene ile yani klinik olarak konur.

Etken

Göbek fıtıkları doğuştan olabilir ya da erişkin yaşlarda sonradan ortaya çıkabilir. Erişkinde, göbek çevresinde oluşan karın basıncı artışı göbek fıtığına neden olabilir. Çocuk anne karnında iken, anne ile çocuk arasındaki bağı oluşturan ve çocuğun beslenmesini sağlayan damarları içinde bulunduran göbek bağı, göbek halkasının içinden geçer. Doğumdan sonra bu damarlar kapanır ve bir süre sonra da göbek düşer. Eğer göbek halkası tam kapanmazsa, oluşan bu boşluktan karın içi organları dışarı doğru çıkarak deri altında bir kabarıklık (şişlik) oluşturur. Bu fıtıklar çoğu zamanla kendiliğinden kapanır. Bu nedenle çocuklardaki göbek fıtıkları 4 yaşına kadar izlenir. Ancak fıtık boğulması ve bağırsak tıkanması gibi durumlara neden olabileceği akılda tutulmalıdır.

Tedavi

Erişkin yaşta oluşan fıtıklar tedavi edilmelidir. Doğuştan olan göbek fıtıkları genellikle bir süre sonra kendiliğinden kaybolurlar. Erişkinler için cerrahi müdahale tavsiye edilir. Göbek fıtığı büyür ve ağrımaya başlarsa müdahale kaçınılmaz olur.

Risk

Göbek fıtıkları, karın ameliyatından sonra, aşırı kilolu kişilerde, karında su toplanması yaşayan kişilerde, hamile kadınlarda, karnın bu koşullar sonucunda zayıflamış bir bölgesinde oluşabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı