Bilgi
Fıtık boğulana kadar, yani çıktığı açıklıkta sıkışıp kan akışı engellenene kadar göbek fıtığı şişlik ve hafif ağrı dışında önemli bir belirti vermez. Dışarı çıkan karın içeriği bazen sıkışır ve içeri gönderilemez. Bu acil bir durumdur ve derhal tedaviyi gerektirir. Eğer düzeltilmezse, bir süre sonra sıkışan bağırsakların beslenmesi bozulur ve dokularda nekroz (ölüm) meydana gelir. Bu durum peritonit denilen karın zarı iltihabına da neden olabilir.
Sebep
Göbek fıtığı ya da umbilikal herni, göbek deliği (umbilikus) bölgesinde meydana gelen bir zayıflamadan dolayı bağırsakların göbek halkasından dışarı çıkması durumudur. Dışarı çıkan karın içeriği, kişi sırt üstü yattığında veya eliyle içeri ittiğinde kendiliğinden kaybolabilir.
Bakım
-
Tahlil
Tanı muayene ile yani klinik olarak konur.
Etken
Göbek fıtıkları doğuştan olabilir ya da erişkin yaşlarda sonradan ortaya çıkabilir. Erişkinde, göbek çevresinde oluşan karın basıncı artışı göbek fıtığına neden olabilir. Çocuk anne karnında iken, anne ile çocuk arasındaki bağı oluşturan ve çocuğun beslenmesini sağlayan damarları içinde bulunduran göbek bağı, göbek halkasının içinden geçer. Doğumdan sonra bu damarlar kapanır ve bir süre sonra da göbek düşer. Eğer göbek halkası tam kapanmazsa, oluşan bu boşluktan karın içi organları dışarı doğru çıkarak deri altında bir kabarıklık (şişlik) oluşturur. Bu fıtıklar çoğu zamanla kendiliğinden kapanır. Bu nedenle çocuklardaki göbek fıtıkları 4 yaşına kadar izlenir. Ancak fıtık boğulması ve bağırsak tıkanması gibi durumlara neden olabileceği akılda tutulmalıdır.
Tedavi
Erişkin yaşta oluşan fıtıklar tedavi edilmelidir. Doğuştan olan göbek fıtıkları genellikle bir süre sonra kendiliğinden kaybolurlar. Erişkinler için cerrahi müdahale tavsiye edilir. Göbek fıtığı büyür ve ağrımaya başlarsa müdahale kaçınılmaz olur.
Risk
Göbek fıtıkları, karın ameliyatından sonra, aşırı kilolu kişilerde, karında su toplanması yaşayan kişilerde, hamile kadınlarda, karnın bu koşullar sonucunda zayıflamış bir bölgesinde oluşabilir.

Hastalık Sorgulama Programı