Kırık - Çene


Bilgi

Çene kırıklarında, çene bölgesinde şişlik, şiddetli ağrı ve kanama, yüz bölgesinde aniden gelişen şişmeler ve dayanılmaz ağrılar görülür.

Sebep

Çene kırığı, çene kemiğinde meydana gelen kırıktır ve genellikle trafik kazaları düşmeler ve kavgalar neticesinde çene bölgesine alınan ağır darbeler sonucunda olmaktadır.

Bakım

-

Tahlil

Çene ve yüz görünümü kırıktan ötürü bozulacağından, travma öyküsünün varlığı ve dikkatli bir fizik muayene tanı için yeterlidir. Tanıyı desteklemek için direk grafiler ve hasarın yaygınlığını belirlemek için bilgisayarlı tomografi gerekecektir.

Etken

Çene kırılmalarının birinci nedeni yüze alınan ağır darbelerdir. Spor yaralanmaları, yüz bölgesine alınan darbeler, trafik kazaları çene kırıklarına yol açabilen belli başlı sebeplerdir.

Tedavi

Çene kırıklarının tedavisi, diğer bölgelerde meydana gelen kırıklardan farklılık arz eder. Sadece kırığın onarılması ve kaynaması yetmez, aynı zamanda çene kemiklerinde bulunan dişlerin dizilişi, kapanışı ve fonksiyonları da korunması hedeflenmelidir. Tedavisi ile çene cerrahisinde deneyimli olan plastik ve rekonstrüktif cerrahi ve kulak burun boğaz doktorları ilgilenmektedir.

Risk

Yüz bölgesinde gerçekleşecek bir yaralanma riskini arttıran tüm nedenler çenede kırılma riskini artıracaktır. Trafikte emniyet kemeri takılması ve temas içeren sporlarda (boks, uzak doğu sporları, buz hokeyi gibi) gerekli koruyucu ekipmanların kullanılması çene kemiği riskini azaltacaktır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı