Bilgi
Çene kırıklarında, çene bölgesinde şişlik, şiddetli ağrı ve kanama, yüz bölgesinde aniden gelişen şişmeler ve dayanılmaz ağrılar görülür.
Sebep
Çene kırığı, çene kemiğinde meydana gelen kırıktır ve genellikle trafik kazaları düşmeler ve kavgalar neticesinde çene bölgesine alınan ağır darbeler sonucunda olmaktadır.
Bakım
-
Tahlil
Çene ve yüz görünümü kırıktan ötürü bozulacağından, travma öyküsünün varlığı ve dikkatli bir fizik muayene tanı için yeterlidir. Tanıyı desteklemek için direk grafiler ve hasarın yaygınlığını belirlemek için bilgisayarlı tomografi gerekecektir.
Etken
Çene kırılmalarının birinci nedeni yüze alınan ağır darbelerdir. Spor yaralanmaları, yüz bölgesine alınan darbeler, trafik kazaları çene kırıklarına yol açabilen belli başlı sebeplerdir.
Tedavi
Çene kırıklarının tedavisi, diğer bölgelerde meydana gelen kırıklardan farklılık arz eder. Sadece kırığın onarılması ve kaynaması yetmez, aynı zamanda çene kemiklerinde bulunan dişlerin dizilişi, kapanışı ve fonksiyonları da korunması hedeflenmelidir. Tedavisi ile çene cerrahisinde deneyimli olan plastik ve rekonstrüktif cerrahi ve kulak burun boğaz doktorları ilgilenmektedir.
Risk
Yüz bölgesinde gerçekleşecek bir yaralanma riskini arttıran tüm nedenler çenede kırılma riskini artıracaktır. Trafikte emniyet kemeri takılması ve temas içeren sporlarda (boks, uzak doğu sporları, buz hokeyi gibi) gerekli koruyucu ekipmanların kullanılması çene kemiği riskini azaltacaktır.

Hastalık Sorgulama Programı