Hemofili


Bilgi

Hemofili belirtileri kanlı dışkı, kanlı idrar, eklem içine kanama, diş eti kanaması, ciltte morarma ve ezikler, burun kanaması ve kanamanın uzun süre durmamasıdır.

Sebep

Kanda bulunan ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan bazı pıhtılaşma faktörlerinin eksikliği sonucu ortaya çıkan bir kanama hastalığına hemofili denir. Hemofili-A hastalığında eksik olan pıhtılaşma faktörü faktör-8, Hemofili-B hastalığında faktör-9, Hemofili-C hastalığında ise faktör-11dir. Ayrıca, kanda pıhtılaşma olayında önemli rol oynayan proteinlerden birisi olan von Willebrand proteini eksikliği sonucu ortaya çıkan hastalığa Von Willebrand hastalığı denir.

Bakım

-

Tahlil

Kanama şikayetinin öyküsü (özgeçmiş) ve aile öyküsü (soy geçmiş) çok önemlidir. Hastalığın geçişinde anneden gelen genler önemli olduğundan, annenin kardeşlerinde ya da kardeşlerinin çocuklarında hemofili hastası olup olmadığı araştırılır. Ayrıca yapılan kan tahlilleriyle, kan pıhtılaşmasına ve faktör düzeylerine bakılır. Kesin tanı, bu testlerden sonra konur.

Etken

Faktör eksiklikleri kalıtsal olarak nesilden nesile geçmektedir. Hemofili, X kromozomuna bağlı geçiş gösterdiğinden hastalık ailenin erkek bireylerinde ortaya çıkar, kadınlar ise taşıyıcıdırlar.

Tedavi

Bu hastalık genetik bir hastalık olduğundan, tedavisi ömür boyu sürer. Hastalıkta eksik olan faktörler enjeksiyonla yerine konur. Bu şekilde, hastada kanama olduğunda pıhtılaşmanın oluşması sağlanır. Fakat bu kalıcı bir tedavi şekli değildir ve faktör düzeylerine göre düzenli bir şekilde uygulanması gerekir.

Risk

Hemofili bulaşıcı bir hastalık değildir ve kanser ile bir ilgisi yoktur. Hemofili tehlikeli kanamalara neden olabilir. Özellikle diş çekimi, sünnet gibi kanamalı olabilecek küçük cerrahi girişimlerin geleneksel yöntemlerle ehil olmayan ellerde yapılması risklidir. Hemofili hastası olduğu halde tanı almamış hastalarda ciddi kanamalar görülebilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı