Bilgi
Hemofili belirtileri kanlı dışkı, kanlı idrar, eklem içine kanama, diş eti kanaması, ciltte morarma ve ezikler, burun kanaması ve kanamanın uzun süre durmamasıdır.
Sebep
Kanda bulunan ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan bazı pıhtılaşma faktörlerinin eksikliği sonucu ortaya çıkan bir kanama hastalığına hemofili denir. Hemofili-A hastalığında eksik olan pıhtılaşma faktörü faktör-8, Hemofili-B hastalığında faktör-9, Hemofili-C hastalığında ise faktör-11dir. Ayrıca, kanda pıhtılaşma olayında önemli rol oynayan proteinlerden birisi olan von Willebrand proteini eksikliği sonucu ortaya çıkan hastalığa Von Willebrand hastalığı denir.
Bakım
-
Tahlil
Kanama şikayetinin öyküsü (özgeçmiş) ve aile öyküsü (soy geçmiş) çok önemlidir. Hastalığın geçişinde anneden gelen genler önemli olduğundan, annenin kardeşlerinde ya da kardeşlerinin çocuklarında hemofili hastası olup olmadığı araştırılır. Ayrıca yapılan kan tahlilleriyle, kan pıhtılaşmasına ve faktör düzeylerine bakılır. Kesin tanı, bu testlerden sonra konur.
Etken
Faktör eksiklikleri kalıtsal olarak nesilden nesile geçmektedir. Hemofili, X kromozomuna bağlı geçiş gösterdiğinden hastalık ailenin erkek bireylerinde ortaya çıkar, kadınlar ise taşıyıcıdırlar.
Tedavi
Bu hastalık genetik bir hastalık olduğundan, tedavisi ömür boyu sürer. Hastalıkta eksik olan faktörler enjeksiyonla yerine konur. Bu şekilde, hastada kanama olduğunda pıhtılaşmanın oluşması sağlanır. Fakat bu kalıcı bir tedavi şekli değildir ve faktör düzeylerine göre düzenli bir şekilde uygulanması gerekir.
Risk
Hemofili bulaşıcı bir hastalık değildir ve kanser ile bir ilgisi yoktur. Hemofili tehlikeli kanamalara neden olabilir. Özellikle diş çekimi, sünnet gibi kanamalı olabilecek küçük cerrahi girişimlerin geleneksel yöntemlerle ehil olmayan ellerde yapılması risklidir. Hemofili hastası olduğu halde tanı almamış hastalarda ciddi kanamalar görülebilir.

Hastalık Sorgulama Programı