Kan Pıhtılaşma Bozukluğu


Bilgi

Tipik belirtiler; anormal adet kanamaları, adet kanaması miktarının artması, eklem içine kanama, kolay kanama ve morarma (çürük), kanamanın geç durması ve sık burun kanamalarıdır.

Sebep

Kanamanın durmasında kandaki hücrelerden biri olan trombositler (kan pulcuğu), kandaki bazı proteinler (koagulasyon yani pıhtılaşma faktörleri) ve K vitamini görev alır. Vücudun pıhtılaşma sisteminde rol alan bu faktörlerden herhangi birinde meydana gelen bozukluk ya da eksiklikler, kanın gerektiği halde (damar dışında) pıhtılaşmaması şeklinde kendini gösteren bir grup hastalığa neden olur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, kanama öyküsü, fizik muayene, kan sayımı ve periferik kan yayması, kan biyokimyası, idrar tetkiki, kanama zamanı, pıhtılaşma testleri, ultrasonografi, gereğinde kemik iliği aspirasyon ve biyopsisi.

Etken

Trombositlerin yapısal bozuklukları veya hastalıkları, trombositlerin sayıca azlığı (trombositopeni), pıhtılaşma faktörlerindeki eksiklikler (hemofili), karaciğer yetmezliği ve varfarin, klopidogrel, heparin ve aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanılması gibi faktörler, kanama bozukluğuna yani kanın pıhtılaşamaması hastalığına neden olurlar.

Tedavi

Kan pıhtılaşma bozukluğu tedavisi bu tabloya neden olan altta yatan hastalığın ne olduğuna bağlıdır. Bazen sadece kullanmakta olduğu ilacın kesilmesi veya dozunun ayarlanması yeterli olabilirken, bazen hayat boyu eksik olan faktörün yerine konması gerekecektir. Hastalığın tanı ve tedavisi, hastanın yaşına göre çocuk hematoloji veya erişkin hematoloji uzmanı yönetiminde olmalıdır.

Risk

Kalp ritim bozukluğu veya protez kalp kapağı gibi nedenlerle sürekli kan sulandırıcı ilaç kullanmak durumunda olan hastalar kanama açısından risk altındadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı