Bilgi
Hastalığın belirtileri çok çeşitli olabilmekte ve yavaş gelişebilmektedir. Kas güçsüzlüğü, enerji eksikliği, cilt renginde koyulaşma, tuzlu gıdalara ihtiyaç duyma, bulantı, kusma, ishal, kilo kaybı, iştahsızlık, kas krampları, depresyon, düşük kan şekeri (hipoglisemi), düşük kan basıncı, ayakta durunca baş dönmesi olması başlıca belirtilerdir.
Sebep
Böbreküstü bezi yetmezliğidir. Böbreküstü bezleri böbreklerin hemen üzerinde bulunmaktadır ve görevi hormon üretimidir. Bu hastalıkta, yeterli derecede hormon (kortizol ve aldesteron) yapılamamaktadır.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı bir tıbbi öykü, fizik muayene ve kan basıncı ölçümü sonrası doktorunuz çeşitli biyokimyasal testleri değerlendirecek ve gerekli görürse hormon düzeylerinize bakacaktır. Yine gerekli görülmesi halinde bazı ileri testler ve görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir.
Etken
Addison hastalığı, primer (birincil) ve sekonder (ikincil) olmak üzere ikiye ayrılır. Primer addison hastalığında, hastalık bezlerdedir ve genellikle sebep otoimmün nedenler (vücudun kendi dokusunu tahrip etmesi), enfeksiyonlar, kanser ve bez içine olan kanamalardır. Sekonder addison hastalığında ise sorun bezde değil, beyindeki hipofiz bezinde üretilen ve böbrek üstü bezini uyaran bir hormon olan ACTH eksikliğidir. Sekonder böbreküstü bezi yetmezliğinin en sık sebebi steroid (kortizon tedavisi) kullanımıdır. Kanser, enfeksiyon ya da cerrahi girişim sonucu hipofiz bezinin zarar görmesi diğer nedenleridir.
Tedavi
Altta yatan nedene göre, yani böbrek üstü bezinde yetersizliğe neden olan etkene göre değişmektedir. Böbrek üstü bezi yetmezliği eğer tedavi edilmezse, hayatı tehdit eden Addison krizi meydana gelebilir. Bu krizin en sık sebebi enfeksiyon, travma ya da ameliyat gibi fiziksel bir strestir.
Risk
Özellikle uzun dönem steroid kullanımı sekonder addison hastalığı için risk faktörüdür.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı ve Gizlilik sözleşmesi
Hastalık Sorgulama Programı