Adenoidit (Geniz eti iltihabı)


Bilgi

Adenoidit belirtileri, enfeksiyona neden olan duruma göre değişiklik gösterebilmekle birlikte şunları içerebilir: boğaz ağrısı, tıkalı burun, boyundaki şişmiş bezler, kulak ağrısı, burun tıkalı olduğunda solunum zorluğu, ağız yoluyla nefes alıp vermek, uyku zorluğu, horlama veya uyku apnesi (uyku esnasında kısa bir süre solunumu kesen bir durum)

Sebep

Adenoidler, bademciklerimiz dışında ağzımızda bulunan ve mikropları vücudunuzdan filtrelemeye çalışan bezlerdir. Burnun arkasında ve ağzın çatısında yer alırlar. Bu yapıların iltihaplanması ve şişmesi durumu adenoidit olarak adlandırılır.

Bakım

-

Tahlil

Doktorunuzun yapacağı detaylı fizik muayene ve yukarıda özetlenen belirtilerin varlığı halinde adenoidit tanısı konulabilir.

Etken

Adenoidler mikropları vücudunuzdan filtrelemeye yardımcı olsa da, bazen bakteriler tarafından enfekte olurlar. Bu olduğunda da iltihaplanır ve şişerler.

Tedavi

Adenoidit antibiyotiklerle tedavi edilir. Bununla birlikte, çocuğunuzun kulak ve sinüs enfeksiyonları da dahil olmak üzere sık enfeksiyonları varsa, antibiyotikler yardımcı olmazsa veya çocuğunuz devam eden solunum sıkıntısı çekiyorsa adenoidleri çıkarmak için ameliyat gerekebilir. Bu işleme bir adenoidektomi denir.

Risk

En sık çocuklarda görülür, ancak bazen erişkinleri de etkiler.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı