Bilgi
Adenoidit belirtileri, enfeksiyona neden olan duruma göre değişiklik gösterebilmekle birlikte şunları içerebilir: boğaz ağrısı, tıkalı burun, boyundaki şişmiş bezler, kulak ağrısı, burun tıkalı olduğunda solunum zorluğu, ağız yoluyla nefes alıp vermek, uyku zorluğu, horlama veya uyku apnesi (uyku esnasında kısa bir süre solunumu kesen bir durum)
Sebep
Adenoidler, bademciklerimiz dışında ağzımızda bulunan ve mikropları vücudunuzdan filtrelemeye çalışan bezlerdir. Burnun arkasında ve ağzın çatısında yer alırlar. Bu yapıların iltihaplanması ve şişmesi durumu adenoidit olarak adlandırılır.
Bakım
-
Tahlil
Doktorunuzun yapacağı detaylı fizik muayene ve yukarıda özetlenen belirtilerin varlığı halinde adenoidit tanısı konulabilir.
Etken
Adenoidler mikropları vücudunuzdan filtrelemeye yardımcı olsa da, bazen bakteriler tarafından enfekte olurlar. Bu olduğunda da iltihaplanır ve şişerler.
Tedavi
Adenoidit antibiyotiklerle tedavi edilir. Bununla birlikte, çocuğunuzun kulak ve sinüs enfeksiyonları da dahil olmak üzere sık enfeksiyonları varsa, antibiyotikler yardımcı olmazsa veya çocuğunuz devam eden solunum sıkıntısı çekiyorsa adenoidleri çıkarmak için ameliyat gerekebilir. Bu işleme bir adenoidektomi denir.
Risk
En sık çocuklarda görülür, ancak bazen erişkinleri de etkiler.

Hastalık Sorgulama Programı