Hiperventilasyon


Bilgi

Hastalar ağız çevresinde, ellerde ve ayaklarda uyuşukluk tarif ederler. Eller ve ayaklarda kasılmalar meydana gelebilir.

Sebep

Hiperventilasyon, kişinin derin ve hızlı soluk alıp verdiği anormal bir solunum şeklidir. Normalde bir dakika içerisinde alınan solunum sayısı yaklaşık olarak erkeklerde 12-14, bayanlarda ise 14-15 civarındadır. Dakikada alınan nefes sayısının, bu sayıların üzerinde olması kandaki karbondioksit ve oksijen miktarında değişime neden olmaktadır. Aşırı soluma vücutta karbondioksit miktarını düşürür. Bu durum vücudun asid-baz dengesi bozar (solunumsal alkaloz yapar) ve kalsiyum miktarında değişikliğe (kan iyonize kalsiyum düzeyi düşer) neden olur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan tetkikleri, arteryal kan gazı

Etken

Hiperventilasyonun nedenleri arasında kaygı (anksiyete), gebelik ve bazı ilaçların kullanımını bulunmaktadır. Kalp yetmezliği, akciğer hastalığı ve bazı enfeksiyonlar da hiperventilasyon sendromuna neden olabilir

Tedavi

Hastalardan diyaframı kullanması ve ağız yerine burundan küçük, yavaş ve nazik soluk alıp ağzından vermesi istenmelidir. Ellerini midesinin üzerine koyması, nefes alıp verirken karnını şişirip indirmesi söylenmelidir.

Risk

Hiperventilasyon, sıklıkla yoğun bir korku veya anksiyete kaynaklı meydana çıkar. Çoğu kez panik bozukluk ile karışır. Panik bozukluğu olanların %50’sinde hiperventilasyon sendromu; hiperventilasyon sendromu olanların da %25’inde panik bozukluk bulunur.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı