Adet Sancısı (Dismenore)


Bilgi

Primer dismenorede, ağrı genellikle adet kanaması ile birlikte başlar ve 2-3 gün içinde geçer. Genellikle karın alt bölgesinde olup kramp şeklindedir. Sekonder dismenorede ağrı, adet kanaması başlamadan önce başlayabilir ve adet dönemi bitene kadar devam eder. Ağrı alt karında, daha derinde ve daha künt bir şekilde hissedilir, bele de yayılabilir

Sebep

Dismenore ya da adet sancısı, adet dönemi boyunca ağrılı krampların olması durumudur.

Bakım

-

Tahlil

Kadın Hastalıkları uzmanınca alınacak detaylı bir tıbbi öykü, ve yapılacak fizik muayene. Gerekli görülmesi halinde bazı ileri testler ve görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir.

Etken

Primer ve sekonder dismenore olarak iki gruba ayrılır. Primer dismenore, genellikle ilk adetten sonra birinci veya ikinci yılda başlar ve her adette tekrar eder. Rahim, yumurtalık ve diğer üreme organlarında herhangi bir bozukluk yoktur. Sekonder dismenore ise genellikle daha ileri yaşlarda ( 25-30 yaş) görülür. Genellikle endometriyozis, miyom, rahim içinde veya ağzında polip, geçirilmiş pelvik enfeksiyonlar, rahim içi araç kullanımı, rahim ağzı yarası gibi bir nedene bağlıdır.

Tedavi

Genellikle ilaç tedavisi yeterlidir, ancak bazen altta yatan nedene bağlı olarak cerrahi müdahale gerekli olabilmektedir.

Risk

Adet sancısı genellikle doğumdan sonra ya da doğum kontrol haplarıyla azalır.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı