Bilgi
Primer dismenorede, ağrı genellikle adet kanaması ile birlikte başlar ve 2-3 gün içinde geçer. Genellikle karın alt bölgesinde olup kramp şeklindedir. Sekonder dismenorede ağrı, adet kanaması başlamadan önce başlayabilir ve adet dönemi bitene kadar devam eder. Ağrı alt karında, daha derinde ve daha künt bir şekilde hissedilir, bele de yayılabilir
Sebep
Dismenore ya da adet sancısı, adet dönemi boyunca ağrılı krampların olması durumudur.
Bakım
-
Tahlil
Kadın Hastalıkları uzmanınca alınacak detaylı bir tıbbi öykü, ve yapılacak fizik muayene. Gerekli görülmesi halinde bazı ileri testler ve görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir.
Etken
Primer ve sekonder dismenore olarak iki gruba ayrılır. Primer dismenore, genellikle ilk adetten sonra birinci veya ikinci yılda başlar ve her adette tekrar eder. Rahim, yumurtalık ve diğer üreme organlarında herhangi bir bozukluk yoktur. Sekonder dismenore ise genellikle daha ileri yaşlarda ( 25-30 yaş) görülür. Genellikle endometriyozis, miyom, rahim içinde veya ağzında polip, geçirilmiş pelvik enfeksiyonlar, rahim içi araç kullanımı, rahim ağzı yarası gibi bir nedene bağlıdır.
Tedavi
Genellikle ilaç tedavisi yeterlidir, ancak bazen altta yatan nedene bağlı olarak cerrahi müdahale gerekli olabilmektedir.
Risk
Adet sancısı genellikle doğumdan sonra ya da doğum kontrol haplarıyla azalır.

Hastalık Sorgulama Programı