Bilgi
Başlıca belirtileri ağızda ağrı, ağız içinde iyileşmeyen yaralar, hissizlik ve uyuşma, yanakta şişlik, kalınlaşma ve his kaybıdır. Çiğneme ve yutmada zorluk, boğazda takılma hissi ve kilo kaybı da uyarıcı olmalıdır.
Sebep
Ağız kanserleri, ağız boşluğunda meydana gelen kanserlerdir. En sık görüldüğü yerler dudak, dil, dişeti ve ağız tabanıdır. Daha nadiren yanak içi ve damak bölgesinde de görülebilir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı fizik muayene ve hastalığın yayılımının değerlendirilmesi için doktorunuz gerekli görürse görüntüleme yöntemlerine başvurabilir.
Etken
Ağız kanseri genellikle sigara (tütün) kullananlarda görülür. Alkol, esrar ve HPv virüsü de suçlanmaktadır.
Tedavi
Ağız kanserleri genellikle erken evrelerde cerrahi veya tek başına radyoterapi ile tedavi edilir. Daha ileri vakalarda cerrahi ve radyasyon kombinasyonu en yaygın tedavidir. Ağız kanserinin geç evrelerinde ise radyasyon ile kemoterapi kombinasyonu (ameliyat olsun veya olmasın) genellikle uygundur.
Risk
Tütün kullanımı önemli bir risk faktörüdür. Yoğun alkol tüketiminde de risk artmaktadır. Ağız kanseri erkeklerde kadınlara göre iki kat sık görülmektedir. HPV virüsü ile bir bağlantı olduğundan, oral seks yapanların ağız kanseri geliştirme riski daha yüksektir.

Hastalık Sorgulama Programı