Ağız Kanseri


Bilgi

Başlıca belirtileri ağızda ağrı, ağız içinde iyileşmeyen yaralar, hissizlik ve uyuşma, yanakta şişlik, kalınlaşma ve his kaybıdır. Çiğneme ve yutmada zorluk, boğazda takılma hissi ve kilo kaybı da uyarıcı olmalıdır.

Sebep

Ağız kanserleri, ağız boşluğunda meydana gelen kanserlerdir. En sık görüldüğü yerler dudak, dil, dişeti ve ağız tabanıdır. Daha nadiren yanak içi ve damak bölgesinde de görülebilir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı fizik muayene ve hastalığın yayılımının değerlendirilmesi için doktorunuz gerekli görürse görüntüleme yöntemlerine başvurabilir.

Etken

Ağız kanseri genellikle sigara (tütün) kullananlarda görülür. Alkol, esrar ve HPv virüsü de suçlanmaktadır.

Tedavi

Ağız kanserleri genellikle erken evrelerde cerrahi veya tek başına radyoterapi ile tedavi edilir. Daha ileri vakalarda cerrahi ve radyasyon kombinasyonu en yaygın tedavidir. Ağız kanserinin geç evrelerinde ise radyasyon ile kemoterapi kombinasyonu (ameliyat olsun veya olmasın) genellikle uygundur.

Risk

Tütün kullanımı önemli bir risk faktörüdür. Yoğun alkol tüketiminde de risk artmaktadır. Ağız kanseri erkeklerde kadınlara göre iki kat sık görülmektedir. HPV virüsü ile bir bağlantı olduğundan, oral seks yapanların ağız kanseri geliştirme riski daha yüksektir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı