Bilgi
Yukarıda sözü edilen ve normal kabul edilen durumlar dışında ağızda ve nefeste kötü koku varlığı.
Sebep
Ağız kokusu, tıbbi adıyla halitosis, ağızda hoş olmayan kokudur. Ağız kokusu ağız ve diş hijyenine dikkat edilmediği zaman herkeste görülebilir. Ancak bazen önemli hastalıkların da belirtisi olabilir.
Bakım
-
Tahlil
Hastanın ifadesi ve muayene. Gerekli görülürse altta yatan hastalığın tespiti için ileri testler yapılabilir.
Etken
Normalde, her sağlıklı kişide sabahları sindirim sistemindeki gazlarlar ve ağızda üreyen bakterilerden dolayı ağız kokusu ortaya çıkabilir. Yine bazı gıdaların (sarımsak gibi) tüketilmesi sonrası da nefes kokabilir. Ayrıca açlık, diyet yapmak ve oruçlu olmak da ağız kokusuna neden olabilir. Bu durumların dışında ağız kokusu sinüzit, akciğer enfeksiyonları, reflü hastalığı, şeker hastalığı (aseton kokusu), böbrek yetmezliği (balık kokusu) ve karaciğer yetmezliği gibi bazı hastalıkların belirtisi olabilir.
Tedavi
Öncelikle ağız , (dişler, dil ve damak) sağlığına ve hijyenine özen gösterilmelidir. Diş fırçalama esnasında dil sırtını da fırçalamak bu duruma bir çözüm olabilir. Bütün önleyici tedbirlere rağmen devam ediyorsa doktora başvurulmalı ve altta yatan hastalığın tedavisi yapılmalıdır.
Risk
Şeker hastalığı, böbrek yetmezliği ve karaciğer yetmezliği hastaları
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı ve Gizlilik sözleşmesi
Hastalık Sorgulama Programı