Bilgi
Hastalığın akut döneminde, vücutta oluşan enfeksiyona göre boğaz ağrısı, ateş, vücut ağrıları, yorgunluk ve lenf düğümlerinde şişme gibi belirtiler meydana gelebilir. Daha sonraki belirtisiz dönemde yorgunluk ya da şiş lenf düğümleri senelerce sürebilir. AIDS belirtileri virüsün kendisinden kaynaklanabileceği gibi bağışıklık sistemi yetmezliğine bağlı ortaya çıkan fırsatçı enfeksiyonlarla da ilişkili olabilir. Çok çeşitli belirtiler meydana gelebilir, bunlar; ishal, yorgunluk, ateş, pamukçuk (oral kandidiyaz), sık vajinal mantar enfeksiyonu, baş ağrısı, ağızda uçuklar, kas ağrıları, seboreik dermatiti de içeren çeşitli deri döküntüleri, lenf düğümlerinde uzun süren şişliklerdir.
Sebep
AIDS hastalığının açılımı, “kazanılmış immün yetmezlik sendromu” dur. Zamanla kişinin bağışıklık (immün) sisteminin yok olması anlamına gelir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı fizik muayene, ileri laboratuvar testleri ve enfeksiyonun tutulum bölgesine göre görüntüleme yöntemleri (ultrason ve tomografi gibi) kullanılmalıdır.
Etken
İnsan immün yetmezlik virüsü yani HIV ile enfeksiyon sonucu meydana gelir. Bu virus zamanla kişinin bağışıklık sistemini yok eder. Böylece vücut enfeksiyonlara karşı savunmasız bir hale gelir.
Tedavi
Kesin bir tedavisi yoktur, ancak antiviral ilaç tedavisiyle (virüsleri öldüren ilaç) hastalığın seyri yavaşlatılabilir. Son zamanlarda AIDS tedavisi konusunda önemli mesafeler kat edilmiş olup, bu hastalarda yeni tedavilerle sağ kalımda belirgin uzama olmuştur.
Risk
Uyuşturucu kullanan (özellikle damardan enjeksiyon şeklinde) bireyler, seks işçileri, homoseksüel bireyler, yoğun kan transfüzyonu yapılan bireyler gerekli önlemlerin alınmadığı durumlarda risk altındadır.

Hastalık Sorgulama Programı