Ailesel Akdeniz Ateşi


Bilgi

Hastalığın tipik belirtileri; tekrarlayıcı bir şekilde olan ani başlayan ateş, karın ağrısı, göğüs ağrısı, eklemlerde ağrı ve şişlik, ishal ve kabızlık, bacaklarda kırmızı renkli kabartı ve döküntü ve kas ağrılarıdır.

Sebep

Ailesel akdeniz ateşi (FMF); tekrarlayan bir şekilde ateş, karın, eklem ve göğüs ağrısı nöbetleri ile seyreden bir hastalıktır. Bu nöbetler genellikle 24 ile 48 saat kadar sürer. Hastalarda nöbet dışındaki zamanlarda herhangi bir belirti yoktur.

Bakım

-

Tahlil

Atak sırasında yapılacak özenli bir fizik muayene ve akut faz reaktanları denilen laboratuvar tetkikleri ile tanı konulur. Tanının gecikmesi gereksiz cerrahi girişimlere ve daha da önemlisi uzun vadede amiloidoza bağlı organ yetersizliklerine neden olabilir. Hastalar genellikle çocukluk çağında tanı alır.

Etken

FMF, kalıtsal bir hastalıktır ve genellikle Akdeniz bölgesindeki ülkelerde gözlenir. Hastalığın tanısı genellikle çocukluk çağında konur.

Tedavi

Hastalığı ortadan kaldıran kesin bir tedavisi yoktur. Ancak bazı ilaçlarla ağrılı ataklar hafifletilebilir ve atak sıklığı azaltılabilir. Aslı önemli olan FMF’in uzun dönemde geliştirebileceği amiloidoza bağlı komplikasyonların (böbrek yetmezliği gibi) önüne geçilmesi için kolşisin kullanımı büyük önem taşımaktadır.

Risk

Aile öyküsü olması
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı