Bilgi
Hastalığın tipik belirtileri; tekrarlayıcı bir şekilde olan ani başlayan ateş, karın ağrısı, göğüs ağrısı, eklemlerde ağrı ve şişlik, ishal ve kabızlık, bacaklarda kırmızı renkli kabartı ve döküntü ve kas ağrılarıdır.
Sebep
Ailesel akdeniz ateşi (FMF); tekrarlayan bir şekilde ateş, karın, eklem ve göğüs ağrısı nöbetleri ile seyreden bir hastalıktır. Bu nöbetler genellikle 24 ile 48 saat kadar sürer. Hastalarda nöbet dışındaki zamanlarda herhangi bir belirti yoktur.
Bakım
-
Tahlil
Atak sırasında yapılacak özenli bir fizik muayene ve akut faz reaktanları denilen laboratuvar tetkikleri ile tanı konulur. Tanının gecikmesi gereksiz cerrahi girişimlere ve daha da önemlisi uzun vadede amiloidoza bağlı organ yetersizliklerine neden olabilir. Hastalar genellikle çocukluk çağında tanı alır.
Etken
FMF, kalıtsal bir hastalıktır ve genellikle Akdeniz bölgesindeki ülkelerde gözlenir. Hastalığın tanısı genellikle çocukluk çağında konur.
Tedavi
Hastalığı ortadan kaldıran kesin bir tedavisi yoktur. Ancak bazı ilaçlarla ağrılı ataklar hafifletilebilir ve atak sıklığı azaltılabilir. Aslı önemli olan FMF’in uzun dönemde geliştirebileceği amiloidoza bağlı komplikasyonların (böbrek yetmezliği gibi) önüne geçilmesi için kolşisin kullanımı büyük önem taşımaktadır.
Risk
Aile öyküsü olması

Hastalık Sorgulama Programı