Akciğer Sönmesi


Bilgi

Ani gelişen nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, göğüs ağrısı

Sebep

Akciğerler akciğer zarı ya da plevra adı verilen ince bir zar ile örtülüdür. Bu zar iki tabakadan meydana gelir. İçteki tabaka akciğerlerin yüzeyini, dıştaki tabaka ise göğüs duvarının iç yüzeyini örter. Bu iki zar tabakası arasında normalde hava bulunmaz ve bu alanda negatif bir basınç (emici) bulunur. Plevra boşluğundaki bu negatif basınç sayesinde akciğerler tamamen çökmemekte ve şişkin kalmaktadır. Göğüs duvarı yaralanmalarında dışarıdan ya da bazı akciğer hastalıklarında akciğer dokusunun yırtılması durumunda akciğer içerisinden plevra boşluğuna hava girer. Bu durum plevra boşluğundaki negatif basıncı, nötr yada pozitif basınç haline getirir. Akciğerleri açık tutan negatif basıncın ortadan kalması ve ayrıca plevra boşluğunda oluşan pozitif (sıkıştırıcı) basıncın akciğerler üzerine bası yapması nedeniyle akciğerler aynı bir balon gibi söner. Bu duruma pnömotoraks adı verilir.

Bakım

-

Tahlil

Muayene, akciğer grafisi, arteryal kan gazı

Etken

Pnömotoraks travma (yaralanma), kendiliğinden ya da amfizem gibi akciğer hastalığı olan bir kişinin öksürmesi sonucu meydana gelebilir.

Tedavi

Solunum desteği ve göğüs tüpü takılarak takibi gerekebilir.

Risk

Yaralanma (trafik kazaları, bıçaklanma vs gibi) ve amfizem gibi bazı akciğer hastalıkları
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı