Akne (Sivilce)

Bilgi
Tipik belirtiler; deride siyah uçlu kızarıklık, deride kırmızı renkli kabartılar, kistler, deride kızarıklık ve deride izdir. Vücutta en çok yüz ve sırtta meydana gelmektedir. Ağır akneler ciltte kalıcı izlere sebep olabilmektedir.
Sebep
Ciltte beyaz veya siyah uçlu kızarıklık, iltihaplı kırmızı kabarcıklar veya kızarıklıklar şeklinde görülen yaygın bir cilt bozukluğudur. Halk arasında sivilce olarak adlandırılır.
Bakım
-
Tahlil
Cilt muayenesi
Etken
Androjen (en önemlisi erkeklik hormonu olan testosteron) hormonların salgılanmasının artması nedeniyle ergenlik dönemi boyunca akneler daha sık görülmektedir. Ergenlik dışında da bazı hormonal bozukluklara bağlı ciddi akne gelişimi görülebilir.
Tedavi
Akne tedavisi dermatoloji (cildiye) uzmanınca verilecek cilde uygulanan ilaçlarla yapılır. Bazen de doğum kontrol hapları akne tedavisinde kullanılır.
Risk
Bazı ilaçlar, örneğin kortikosteroidler veya lityum, akne gelişimine neden olabilir. Aldığınız ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun. Polikistik over sendromu ve Cushing sendromu gibi endokrin sistemin bazı hastalıkları da sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olabilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı