Bilgi
Tipik belirtiler; deride siyah uçlu kızarıklık, deride kırmızı renkli kabartılar, kistler, deride kızarıklık ve deride izdir. Vücutta en çok yüz ve sırtta meydana gelmektedir. Ağır akneler ciltte kalıcı izlere sebep olabilmektedir.
Sebep
Ciltte beyaz veya siyah uçlu kızarıklık, iltihaplı kırmızı kabarcıklar veya kızarıklıklar şeklinde görülen yaygın bir cilt bozukluğudur. Halk arasında sivilce olarak adlandırılır.
Bakım
-
Tahlil
Cilt muayenesi
Etken
Androjen (en önemlisi erkeklik hormonu olan testosteron) hormonların salgılanmasının artması nedeniyle ergenlik dönemi boyunca akneler daha sık görülmektedir. Ergenlik dışında da bazı hormonal bozukluklara bağlı ciddi akne gelişimi görülebilir.
Tedavi
Akne tedavisi dermatoloji (cildiye) uzmanınca verilecek cilde uygulanan ilaçlarla yapılır. Bazen de doğum kontrol hapları akne tedavisinde kullanılır.
Risk
Bazı ilaçlar, örneğin kortikosteroidler veya lityum, akne gelişimine neden olabilir. Aldığınız ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun. Polikistik over sendromu ve Cushing sendromu gibi endokrin sistemin bazı hastalıkları da sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Hastalık Sorgulama Programı