Akustik Nöroma


Bilgi

Hastalığın başlıca belirtileri, işitme kaybı, sersemlik hissi, baş dönmesi, bulantı, kusma, baş ağrısı ve kulak çınlamasıdır. Bazen yüzde uyuşma ve karıncalanmalar da eşlik edebilir. Bu tümör genellikle çok yavaş büyürler. Daha çok 30 ile 60 yaş arasındaki kişilerde görülür. Eğer tedavi edilmezse, kişide kalıcı işitme kaybına neden olabilir.

Sebep

Akustik Nörinom olarak da bilinir. İşitme ve denge siniri olan sekizinci kraniyal sinirin iyi huylu bir tümörüdür. Sekizinci kraniyal sinir, beyini orta kulağa bağlamakta ve dengenin sağlanması ve işitmede rol almaktadır.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik ve nörolojik muayene ve görüntüleme yöntemleri

Etken

Nedeni bilinmeyen iyi huylu bir tümöre bağlıdır. Akustik nöroma ilişkin iki tür vardır: Sporadik (tek başına) ve Nörofibromatoz tip II (NF2) adı verilen bir sendroma bağlı olan form. Akustik nöromalar bu sendrmda en sık görülen tümörler olup, her iki kulakta da 30 yaşına kadar ortaya çıkar.

Tedavi

Akustik nöroma yönelik üç temel tedavi yöntemi vardır: Gözlem, ameliyat ve radyasyon tedavisi. Gözlem, kontrollü bekleme olarak da adlandırılır. Akustik nöromlar kanser olmadığından ve yavaş büyüdüğünden acil tedavi gerekli olmayabilir. Genellikle periyodik MR taramaları ile tümör izlenir ve tümör çok büyürse veya ciddi semptomlara neden olursa tedavi önerilir. Akustik nöromalar için cerrahi, tümörün tamamını veya bir kısmını ortadan kaldırmayı gerektirebilir.

Risk

Akustik nöroma gelişimine yönelik bilinen bir risk faktörü, özellikle baş ve boyun bölgesinin yüksek doz radyasyona maruz kalmasıdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı