Bilgi
Hastalığın başlıca belirtileri, işitme kaybı, sersemlik hissi, baş dönmesi, bulantı, kusma, baş ağrısı ve kulak çınlamasıdır. Bazen yüzde uyuşma ve karıncalanmalar da eşlik edebilir. Bu tümör genellikle çok yavaş büyürler. Daha çok 30 ile 60 yaş arasındaki kişilerde görülür. Eğer tedavi edilmezse, kişide kalıcı işitme kaybına neden olabilir.
Sebep
Akustik Nörinom olarak da bilinir. İşitme ve denge siniri olan sekizinci kraniyal sinirin iyi huylu bir tümörüdür. Sekizinci kraniyal sinir, beyini orta kulağa bağlamakta ve dengenin sağlanması ve işitmede rol almaktadır.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik ve nörolojik muayene ve görüntüleme yöntemleri
Etken
Nedeni bilinmeyen iyi huylu bir tümöre bağlıdır. Akustik nöroma ilişkin iki tür vardır: Sporadik (tek başına) ve Nörofibromatoz tip II (NF2) adı verilen bir sendroma bağlı olan form. Akustik nöromalar bu sendrmda en sık görülen tümörler olup, her iki kulakta da 30 yaşına kadar ortaya çıkar.
Tedavi
Akustik nöroma yönelik üç temel tedavi yöntemi vardır: Gözlem, ameliyat ve radyasyon tedavisi. Gözlem, kontrollü bekleme olarak da adlandırılır. Akustik nöromlar kanser olmadığından ve yavaş büyüdüğünden acil tedavi gerekli olmayabilir. Genellikle periyodik MR taramaları ile tümör izlenir ve tümör çok büyürse veya ciddi semptomlara neden olursa tedavi önerilir. Akustik nöromalar için cerrahi, tümörün tamamını veya bir kısmını ortadan kaldırmayı gerektirebilir.
Risk
Akustik nöroma gelişimine yönelik bilinen bir risk faktörü, özellikle baş ve boyun bölgesinin yüksek doz radyasyona maruz kalmasıdır.

Hastalık Sorgulama Programı