Bilgi
Akut böbrek hasarı belirtileri, kanda atık maddelerin (üre, kreatinin gibi) birikmesinden ve vücuttaki su dağılım dengesinin bozulmasından (ödem) kaynaklanır. Belirtiler arasında halsizlik, baş ağrısı, kusma, sıvı kaybı veya el, ayak ve göz kapaklarında şişliğe yol açan ödem vardır.
Sebep
Akut böbrek yetmezliği (akut böbrek hasarı), kısaca böbreğin fonksiyonunu aniden kaybetmesi durumudur. Akut böbrek hasarı, önceden akut böbrek yetmezliği ya da yetersizliği (ABY) olarak isimlendirilmekteydi. Böbreklerin temel görevi, vücudumuzdaki metabolik olaylar sonucu oluşan zararlı toksinleri ve atık ürünleri idrar yoluyla vücuttan dışarı atmak, mineraller ve proteinler gibi faydalı yapıları ise tutarak idrara karışmasını önlemektir. Ayrıca vücuttaki fazla suyun uzaklaştırılması da böbreklerin görevidir. Akut böbrek hasarı durumunda, böbrekler bu görevlerini yerine getiremezler.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan ve idrar tetkikleri ile gereğinde renal USG ve diğer görüntüleme yöntemleri.
Etken
Akut böbrek hasarı nedenleri arasında; ağır ishaller, kusma, yanıklar, yaralanmalar, ciddi sıvı kayıpları ya da cerrahi işlem sırasında aşırı kanamalar bağlı gelişen kan basıncı düşüklüğü (hipotansiyon), bağışıklık sistemi bozukluğu olan otoimmün böbrek hastalıkları, böbreğe toksik olan ilaçların y da bitkisel ürünlerin kullanımı, pıhtılaşma bozuklukları, enfeksiyonlar ve hamilelik ile ilgili sorunlar vardır.
Tedavi
Akut böbrek hasarında böbrek fonksiyonları geri dönene kadar destek tedavi, nefrotoksik ajanlardan koruma ve gereğinde nefroloji uzmanlarınca renal replasman tedavisi (çoğunlukla diyalizin bir formu olan hemofiltrasyonla) uygulanır.
Risk
Önceden böbrek hasarı geçirmiş olanlar, altta yatan kronik böbrek yetersizliği olanlar, diyabetikler, yaşlılar, yoğun ağrı kesici ilaç kullananlar, kalp yetersizliği hastaları vs risk grubundadır.

Hastalık Sorgulama Programı