Akut Böbrek Yetmezliği


Bilgi

Akut böbrek hasarı belirtileri, kanda atık maddelerin (üre, kreatinin gibi) birikmesinden ve vücuttaki su dağılım dengesinin bozulmasından (ödem) kaynaklanır. Belirtiler arasında halsizlik, baş ağrısı, kusma, sıvı kaybı veya el, ayak ve göz kapaklarında şişliğe yol açan ödem vardır.

Sebep

Akut böbrek yetmezliği (akut böbrek hasarı), kısaca böbreğin fonksiyonunu aniden kaybetmesi durumudur. Akut böbrek hasarı, önceden akut böbrek yetmezliği ya da yetersizliği (ABY) olarak isimlendirilmekteydi. Böbreklerin temel görevi, vücudumuzdaki metabolik olaylar sonucu oluşan zararlı toksinleri ve atık ürünleri idrar yoluyla vücuttan dışarı atmak, mineraller ve proteinler gibi faydalı yapıları ise tutarak idrara karışmasını önlemektir. Ayrıca vücuttaki fazla suyun uzaklaştırılması da böbreklerin görevidir. Akut böbrek hasarı durumunda, böbrekler bu görevlerini yerine getiremezler.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, kan ve idrar tetkikleri ile gereğinde renal USG ve diğer görüntüleme yöntemleri.

Etken

Akut böbrek hasarı nedenleri arasında; ağır ishaller, kusma, yanıklar, yaralanmalar, ciddi sıvı kayıpları ya da cerrahi işlem sırasında aşırı kanamalar bağlı gelişen kan basıncı düşüklüğü (hipotansiyon), bağışıklık sistemi bozukluğu olan otoimmün böbrek hastalıkları, böbreğe toksik olan ilaçların y da bitkisel ürünlerin kullanımı, pıhtılaşma bozuklukları, enfeksiyonlar ve hamilelik ile ilgili sorunlar vardır.

Tedavi

Akut böbrek hasarında böbrek fonksiyonları geri dönene kadar destek tedavi, nefrotoksik ajanlardan koruma ve gereğinde nefroloji uzmanlarınca renal replasman tedavisi (çoğunlukla diyalizin bir formu olan hemofiltrasyonla) uygulanır.

Risk

Önceden böbrek hasarı geçirmiş olanlar, altta yatan kronik böbrek yetersizliği olanlar, diyabetikler, yaşlılar, yoğun ağrı kesici ilaç kullananlar, kalp yetersizliği hastaları vs risk grubundadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı