Akut Bronşit


Bilgi

Akut bronşitin en sık rastlanan semptomu genellikle kuru öksürük olup birkaç gün sonra balgamlı hal alabilir. Düşük bir ateş, halsizlik ve yorgunluk da belirtiler arasındadır. Çoğunlukla 2-3 hafta içinde iyileşir. Ancak bazen dört haftadan daha uzun sürebilir.

Sebep

Bronşlar akciğerlere hava taşıyan tüp şeklindeki yapılardır. Bu tüplerin iç yüzü mukoza adı verilen bir zar ile döşenmiştir. Bronşit akciğerlere giden bu havayollarının iç yüzündeki zarın iltihaplanması durumudur. İki tip bronşit vardır: Akut bronşit genellikle hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve iki-üç hafta sonra iyileşir. Kronik bronşit ise uzun sürer, tekrarlayıcı dır ve özellikle sigara içen bireylerde görülür.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, akciğer grafisi ve kan tetkikleri

Etken

Akut bronşit genellikle bir virüsten kaynaklanır. Genellikle bir soğuk algınlığı veya grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdikten birkaç gün sonra akut bronşiti gelişebilir. Bazen akut bronşit bakterilerden kaynaklanır. Ayrıca bronşları tahriş eden zararlı maddelerin solunması ve mide içeriğinin bronşlara aspirasyonu (gıda artıklarının soluk borusuna kaçması) da akut bronşite neden olabilir.

Tedavi

Hastaların çoğunda herhangi bir tıbbi tedavi olmaksızın evde istirahat ile atlatılabilir. Antibiyotiklerin viral bronşit tedavisinde kesinlikle yeri yoktur, hatta bakterilerin neden olduğu akut bronşitte bile kişi diğer açılardan sağlıklı ise (bağışıklık sistemi baskılı değil ise) genellikle antibiyotik gerekmez. Bol sıvı tüketilmesi, istirahat, sıcak duş, sıcak nemli havanın solunması ve semptomatik tedaviler olan ateş düşürücü ve ağrı kesicilerin kullanılması önerilir. Eğer ateş devam ederse mutlaka doktora başvurulması önerilir.

Risk

Sigara içenler, kronik bronşit, astım, KOAH ve kalp yetmezliği hastaları, yaşlılar, kemoterapi alanlar vs. risk altındadır. Bu grup hastalar yakınmaların başlamasıyla birlikte derhal doktora başvurmalıdırlar. Erken tedavi komplikasyonları önleyebilir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı