Akut Faranjit


Bilgi

Tipik Belirtileri ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, boyun tutulması, boyunda lenf bezi büyümesi, burun akıntısı, geniz akıntısı, yutma güçlüğü ve bazen de solunum sıkıntısıdır (güçlüğü).

Sebep

Ağız ve burun boşluğunun arkasındaki bölümü boğaz boşluğu ile birleştiren kısma farinks (yutak) adı verilir. Ağız açıldığında küçük dilin arkasında görünen duvar farinks duvarıdır. Farinks boşluğunun iltihabına da faranjit denir. Faranjit genellikle bir üst solunum yolu enfeksiyonu sırasında meydana gelir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, ve gereğinde kan tetkikleri

Etken

Farinksin iltihabı, genellikle bakteri ya da virüsler ile olur. Farenjitlerin yaklaşık % 60’ı bir virüs kaynaklıdır. Bakteriyal olanlarda etken çoğunlukla streptococcus bakterisidir. Mikoplazma, klamidya türü bakteriler ve Neisseria gonorrheae de franjite neden olabilir.

Tedavi

Hastaların çoğunda akut farenjit viral olduğundan herhangi bir tıbbi tedavi olmaksızın evde istirahat ile atlatılabilir. Antibiyotiklerin viral farenjit tedavisinde kesinlikle yeri yoktur, hatta bakterilerin neden olduğu akut faranjitte bile kişi diğer açılardan sağlıklı ise (bağışıklık sistemi baskılı değil ise) genellikle antibiyotik gerekmez. Bol sıvı tüketilmesi, istirahat ve semptomatik tedaviler olan ateş düşürücü ve ağrı kesicilerin kullanılması önerilir. Eğer ateş devam eder veya boğaz ağrısı ve yutkunmada zorluk artarsa mutlaka doktora başvurulması önerilir.

Risk

Farenjite yol açan çoğu enfeksiyon bulaşıcıdır. Sık el yıkama, öksürme ve hapşurma sırasında ağzı kapama enfeksiyonun yayılmasını azaltabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı