Akut İnfeksiyoz Artrit


Bilgi

Enfeksiyöz artritte, başta enfekte eklemde ağrı, şişlik, ısı artışı ve hareket kısıtlılığı olur. Diğer belirtiler arasında ateş, titreme, genel güçsüzlük ve baş ağrısı sayılabilir.

Sebep

Akut İnfeksiyöz Artrit, bakteriler, virüsler veya daha az sıklıkla da mantar veya parazitler tarafından enfeksiyon sonucu oluşan bir veya daha fazla eklemde meydana gelen bir iltihaptır. Septik artrit ve süpüratif artrit de denilmektedir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, direk grafiler, kan tetkikleri ve gereğinde eklem boşluğundan sıvı alınarak analiz edilmesi (artrosentez).

Etken

Çoğunlukla, enfeksiyon vücudun başka bir yerinde başlar ve kan dolaşımı yoluyla eklem boşluğuna gelir. Daha seyrek olarak da enfeksiyon, eklemde cerrahi bir prosedür, enjeksiyon veya başka işlemler sırasında başlar. Yetişkinlerde ve çocuklarda, septik artrite neden olan yaygın bakteriler Haemophilus influenza, stafilokok ve streptokoklardır.

Tedavi

Septik artrit tedavisi öncelikle damardan güçlü antibiyotik kombinasyonunun uygulanması, yanı sıra enfekte eklem sıvısının eklemden boşaltılmasıdır. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için antibiyotiklerin hemen uygulanması gereklidir. Tanının gecikmesi ya da yetersiz tedavi edilmesi durumunda önemli sakatlıklara hatta ölüme neden olabilir.

Risk

Küçük çocuklar, yaşlılar, açık yaraları olanlar, zayıflamış bağışıklık sistemine sahip insanlar, kanser ve diyabet hastaları, damar içi madde bağımlılığı olan bireyler ve eklemleri hasar görmüş olanlar risk altındadır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı