Bilgi
Tipik Belirtileri, aileden uzaklaşma, bilinç bulanıklığı, düşünce bozukluğu (düşünme yeteneğinde bozulma), güçsüzlük, halsizlik, çabuk yorulma, karar verme yeteneğinde azalmadır. Yine uzun dönem alkol kullanımı sonucunda; kansızlık, iç kanama, koma, kanser ve erken ölüm durumları meydana gelebilir.
Sebep
Alkolizm (alkol bağımlılığı), bazen kronik hastalıklara sebep olabilen ve bireyler arası, aile ve iş ilişkilerinin kaybına yol açabilen alkole (etanol) karşı fiziksel ve zihinsel bir bağımlılık gelişmesi durumudur.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, psikiyatrik ve nörolojik muayene. Alkolizm tanısı için aranan şartlar; alkol içmek için güçlü bir istek olması, akol alma davranışını denetlemede güçlük (alınan alkol miktarını ayarlayamama gibi), alkol kullanımı azaltıldığında yada bırakıldığında tipik yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması, alkol ile gerekli iyilik halini elde etmek için (rahatlık, sarhoşluk) gittikçe artan miktarlarda alkole gereksinim duyma (tolerans gelişimi) ve aşırı alkol kullanımı nedeni ile ruhsal, sosyal, fiziksel zararlar ortaya çıkmasına rağmen alkol kullanımını sürdürme davranışı
Etken
Uzun dönem alkol kullanımı
Tedavi
Alkol sosyal kullanımı da olan bir psikoaktif madde olduğu için alkol bağımlılığının geliştiğini kabul etmek zaman alabilir. Alkol kullanan ve tedavi olmak isteyen, bu konudaki problemlerine çözüm arayan kişi ve yakınları hastanelere bağlı Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezleri (AMATEM) ile psikiyatri kliniklerine başvurarak tedavi olabilirler.
Risk
Uzun bir süredir ve günlük olarak alkol alımı öyküsü

Hastalık Sorgulama Programı