Alkol Bağımlılığı


Bilgi

Tipik Belirtileri, aileden uzaklaşma, bilinç bulanıklığı, düşünce bozukluğu (düşünme yeteneğinde bozulma), güçsüzlük, halsizlik, çabuk yorulma, karar verme yeteneğinde azalmadır. Yine uzun dönem alkol kullanımı sonucunda; kansızlık, iç kanama, koma, kanser ve erken ölüm durumları meydana gelebilir.

Sebep

Alkolizm (alkol bağımlılığı), bazen kronik hastalıklara sebep olabilen ve bireyler arası, aile ve iş ilişkilerinin kaybına yol açabilen alkole (etanol) karşı fiziksel ve zihinsel bir bağımlılık gelişmesi durumudur.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, fizik muayene, psikiyatrik ve nörolojik muayene. Alkolizm tanısı için aranan şartlar; alkol içmek için güçlü bir istek olması, akol alma davranışını denetlemede güçlük (alınan alkol miktarını ayarlayamama gibi), alkol kullanımı azaltıldığında yada bırakıldığında tipik yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması, alkol ile gerekli iyilik halini elde etmek için (rahatlık, sarhoşluk) gittikçe artan miktarlarda alkole gereksinim duyma (tolerans gelişimi) ve aşırı alkol kullanımı nedeni ile ruhsal, sosyal, fiziksel zararlar ortaya çıkmasına rağmen alkol kullanımını sürdürme davranışı

Etken

Uzun dönem alkol kullanımı

Tedavi

Alkol sosyal kullanımı da olan bir psikoaktif madde olduğu için alkol bağımlılığının geliştiğini kabul etmek zaman alabilir. Alkol kullanan ve tedavi olmak isteyen, bu konudaki problemlerine çözüm arayan kişi ve yakınları hastanelere bağlı Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezleri (AMATEM) ile psikiyatri kliniklerine başvurarak tedavi olabilirler.

Risk

Uzun bir süredir ve günlük olarak alkol alımı öyküsü
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı