Alerjik Olmayan Rinit


Bilgi

Rinitin başlıca belirtileri arasında hapşırma, burun akıntısı, burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, koku almada azalma, gözde kızarma, kaşınma, sulanma ve nadiren de öksürük bulunmaktadır.

Sebep

Burun içini döşeyen örtüye burun mukozası denir. Burun mukozanın iltihaplanmasına rinit adı verilir. Bu iltihap alerjik bir nedene bağlı ise buna alerjik rinit denirken, diğer nedenlerle ortaya çıkan rinit tablosuna ise alerjik olmayan rinit denir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü ve fizik muayene

Etken

Etkeni kesin olarak bilinmemektedir. Ancak çevresel irritanlar, alerjik olmayan rinitin ortak tetikleyicileridir.

Tedavi

Kesin tedavisi yoktur. Ancak tetikleyici olan irritan maddenin tespit edilmesi ve ondan uzak durulması asıl tedavi amacıdır. Alerjik olmayan rinitli birçok kişi, salin solüsyonu (tuzlu su) ile burun irrigasyonundan (yıkaması) fayda görmektedir. yararlanır. Günde bir veya birkaç defa uygulanabilir. Burun içine uygulanan steroid spreyler de gereğinde kullanılabilmektedir.

Risk

Genellikle yetişkinlikte görülür ve semptomlar bazen yıl boyunca sürmektedir.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı