Bilgi
Genellikle yavaş yavaş ortaya çıkar ve giderek kötüleşir. Bazı hastalarda ise belirtiler hızla kötüleşir. Başlıca belirtiler hafıza problemlerini, rutin günlük işleri yapamama, insanları hatırlamada problem, kişilik değişiklikleri, konuşma problemleri ve davranış değişikliklerini içerir.
Sebep
Alzheimer Hastalığı bunama, zihnin fonksiyonlarındaki kayıp demektir. Bunamanın en sık nedeni Alzheimer hastalığı olmakla birlikte, bunamanın başka nedenleri de vardır. Alzeimer hastalığında, beyin hücrelerinin ölümü beklenenden daha erken ve hızlı bir şekilde olmaktadır. Hücre ölümüyle birlikte, beyin de de küçülme meydana gelir.
Bakım
-
Tahlil
Detaylı tıbbi öykü, psikiyatrik ve nörolojik testler, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri
Etken
Beyinde bir dizi proteinin birikmesi neticesinde oluşan beyin hücre ölümünün hastalığın gelişimine neden olduğu düşünülmektedir. Biriken proteinlerden en önemlisi “Amyloid beta” proteinidir.
Tedavi
Alzheimer hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Ancak 1990′ların sonundan itibaren hastalığın tedavisinde kullanılan önemli ilaçlar piyasaya çıkmıştır. Bu ilaçların erken dönemde kullanıma başlanması halinde bazı hastalarda etkili olabilmektedir.
Risk
Yaşam tarzının, metabolizmanın, zihinsel ve fiziksel egzersizlerin düzenli ve sürekli uygulandığında hastalığın başlangıç yaşının yıllarca geciktirilebildiği gösterilmiştir. Hipertansiyon, kan şekeri oynamaları, zihinsel egzersizlerden uzak kalmak ise başlangıç yaşını erkene alabilir.

Hastalık Sorgulama Programı