Alzheimer Hastalığı


Bilgi

Genellikle yavaş yavaş ortaya çıkar ve giderek kötüleşir. Bazı hastalarda ise belirtiler hızla kötüleşir. Başlıca belirtiler hafıza problemlerini, rutin günlük işleri yapamama, insanları hatırlamada problem, kişilik değişiklikleri, konuşma problemleri ve davranış değişikliklerini içerir.

Sebep

Alzheimer Hastalığı bunama, zihnin fonksiyonlarındaki kayıp demektir. Bunamanın en sık nedeni Alzheimer hastalığı olmakla birlikte, bunamanın başka nedenleri de vardır. Alzeimer hastalığında, beyin hücrelerinin ölümü beklenenden daha erken ve hızlı bir şekilde olmaktadır. Hücre ölümüyle birlikte, beyin de de küçülme meydana gelir.

Bakım

-

Tahlil

Detaylı tıbbi öykü, psikiyatrik ve nörolojik testler, fizik muayene ve gereğinde kan tetkikleri

Etken

Beyinde bir dizi proteinin birikmesi neticesinde oluşan beyin hücre ölümünün hastalığın gelişimine neden olduğu düşünülmektedir. Biriken proteinlerden en önemlisi “Amyloid beta” proteinidir.

Tedavi

Alzheimer hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Ancak 1990′ların sonundan itibaren hastalığın tedavisinde kullanılan önemli ilaçlar piyasaya çıkmıştır. Bu ilaçların erken dönemde kullanıma başlanması halinde bazı hastalarda etkili olabilmektedir.

Risk

Yaşam tarzının, metabolizmanın, zihinsel ve fiziksel egzersizlerin düzenli ve sürekli uygulandığında hastalığın başlangıç yaşının yıllarca geciktirilebildiği gösterilmiştir. Hipertansiyon, kan şekeri oynamaları, zihinsel egzersizlerden uzak kalmak ise başlangıç yaşını erkene alabilir.
İletişim
Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
Bize Ulaşın

Bu alan site ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz içindir. Sağlık ile ilgili konularınızı ilgili doktorun profilindeki 'Soru Sor' kısmından yazabilirsiniz.

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı