Dr Sistem App
Tiroid Fırtınası

Bilgi
Tiroid fırtınası belirtileri hipertiroidiye benzer ama daha ani, şiddetli ve aşırıdır. Belirtiler genellikle çok rahatsız edicidir ve bu nedenle tiroid fırtınası olan kişiler kendi kendilerine yardım isteyemeyebilirler. Sık görülen belirtiler arasında; kalp hızının dakikada 140 atımın üzerinde olacak şekilde çok hızlı olması (taşikardi) ve atriyal fibrilasyon, yüksek ateş, terleme, titreme, ajitasyon, huzursuzluk ve bilinç bulanıklığı sayılabilir.
Sebep
Tiroid fırtınası tedavi edilmemiş veya eksik tedavi edilmiş hipertroidizm ile ilişkili yaşamı tehdit edici bir acil durumdur. Tiroid fırtınası sırasında kişinin kalp hızı, kan basıncı ve vücut sıcaklığı tehlikeli derecede yüksek seviyelere çıkabilir. Kısa süre içinde etkin tedavi verilmezse tiroid fırtınası genellikle ölümcüldür.
Bakım
-
Tahlil
Hipertiroidisi olan ve tiroid fırtınası belirtileri yaşayan kişiler yakınları tarafından acile yatırılırlar. Genellikle artmış kalp hızı ve yüksek tansiyon başta olmak üzere tipik belirtileri ile tanı klinik olarak düşünülür. Serum TSH düzeylerinde azalma, serum T3 ve T4 düzeylerinde yükselme gösterilerek tanı teyid edilir.
Etken
Hipertiroidisi olan ama uygun tedavi almayan kişilerde gelişir. Bu durumun nedeni tiroid bezinin ürettiği iki hormonun (T3 ve T4 hormonları) çok fazla üretilmesidir. Hipertiroidisi olan herkeste tiroid fırtınası gelişmez. Travma, cerrahi, şiddetli duygusal sıkıntı, inme, diyabetik ketoasidoz (şeker koması), kalp yetmezliği veya pulmoner emboli gibi tetikleyici bir neden varlığında tiroid fırtınası gelişebilir.
Tedavi
Tedaviye, tiroid fırtınasından şüphelenildiği anda ve genellikle laboratuvar sonuçları çıkmadan başlanır. Propiltiyourasil (PTU) veya metimazol gibi antitiroid ilaçlar tiroid bezinin bu hormonları üretmesini azaltılmaya çalışılır. Ancak tedavi acilen, mümkünse yoğun bakım koşullarında, yatarak yapılmalıdır.
Risk
Tedavi edilmemiş tiroid fırtınası hastalarında ölüm oranı çok yüksektir. Tiroid fırtınası riskinden korunmanın en etkili yolu, hipertiroidi ile ilgili ilaçlarınızı düzenli bir şekilde kullanmanız ve tedaviye uyumlu olmanızdır.
İletişim

Merkez Ofis: Şirinyalı Mah. Tekelioğlu Cad. Aral Villa 16/2 Muratpaşa/Antalya
0 (242) 323 55 11
Bize Ulaşın

Bu site KOSGEB'in desteği ile yapılmıştır.

Uyarı:

DrSistem Sanal Sağlık Danışmanlığı Programı tüm kullanıcılarını şikayetler, branşlar ve uzmanlık konularında doğru bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Teşhis koymak ve tedavi planlamak amacıyla kurulmadığı gibi herhangi bir sağlık kurumu, kuruluşu ya da hekimi tavsiye etmemektedir. Temel amacı erken teşhisin önemini kamuoyuna duyurmak, kullanıcılar ile hekim ve uzmanlara triaj yaparak zaman ve emek kaybının önüne geçilmesidir. Sorumluluk site kullanıcısına aittir.

DrSistem, 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun' un ve Tıbbi Deontoloji Tüzüğü' nün ilgili maddelerine uymaktadır.

Kullanıcı sözleşmesini okumak için tıklayınız
Gizlilik sözleşmesini okumak için tıklayınız
Hastalık Sorgulama Programı